Prof. Dr.

Yonca Tabak

Çocuk alerjisi, Çocuk sağlığı ve hastalıkları

Randevu Hattı: 0 850 333 0344

Randevu takvimini iste

"Çocuklar ve Alerji" kitabının yazarı Prof. Dr. Yonca TABAK 1966 tarihinde İstanbul'da doğdu. 1984 yılında"Üsküdar Amerikan Kız Koleji"nden mezun oldu. Yüksek öğrenimini 1984 -1990 yılları arasında "İ... daha fazla

Adresler

Hizmetler

Alerjik astım bronşit tedavisi
Alerjik saman nezlesi tedavisi

Hakkımda

Hakkımda

"Çocuklar ve Alerji" kitabının yazarı Prof. Dr. Yonca TABAK 1966 tarihinde İstanbul'da doğdu. 1984 yılında"Üsküdar Amerikan Kız Koleji"nden mezun oldu. Yüksek öğrenimini 1984 -1990 yılları arasında "İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi"nde tamamlayarak tıp doktoru, ardından da 1996 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu. Eğitimine hiç ara vermeden 1996 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Alerji-İmmünoloji Bilim Dalı'nda Çocuk Alerjisi dalında üst ihtisas eğitimine başlayan Dr. Yonca Tabak 1998 yılında Çocuk Alerjisi Uzmanı oldu.
Çocuk astımı ve çocuk alerjisi konusunda yaptığı çok sayıda klinik çalışma çeşitli uluslar arası ve ulusal dergi ve toplantılarda sunulan Dr. Yonca Tabak 2002 yılında doçent, 2008 yılında profesör olmuştur. Aldığı eğitimler ve yaptığı çalışmalar sonucunda Prof. Dr. Yonca Tabak’a (Avrupa Alerji ve Klinik İmmunoloji Derneği "European Academy of Allergy and Clinical Immunology" tarafından "Çocuk Alerjisi Uzmanlık" diploması verilmiştir.

1998- 2008 yılları arasında İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma hastanesinde Çocuk Alerjisi Kliniğini kuran ve yürüten Dr. Yonca Tabak, 2008 -2010 yılları arasında İstanbul Bilim Üniversitesi Florence Nightingale Hastaneler’inde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda öğretim üyeliği ve başkanlık görevleri yapmıştır.
2010 yılından bu yana hastalarını özel kliniğinde kabul eden Prof. Dr. Yonca Tabak anne babaları çocuk alerjisi konusunda bilgilendirmek ve çocukları sağlıklı beslenmeye teşvik etmek konularını kendisine misyon edinmiş, bu konuda çok sayıda çalışmaya imza atmıştır.
Prof. Dr.Yonca TABAK, "European Academy of Allergy and Clinical Immunology" (Avrupa Alerji ve Klinik İmmunoloji Derneği), Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği, Çocuk alerji ve Astım Akademisi, Türk Pediatri Kurumu ve İstanbul Tabip Odası üyesidir.

Uyguladığı Teşhis/Tanı Yöntemleri:
Alerjik hastalıklar ve Astım Tanısı ve Tedavisi, Alerji Testleri

Uzmanlaştığı Tedavi Alanları:
Çocuk Astım ve Çocuk Alerjisi Teşhis ve Tedavisi

Mezun olunan okullar

 • İstanbul Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi - Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanlığı, 1996 - 1998
 • İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi - Tıp Doktorluğu Eğitimi, 1984 - 1990

Bilinen diller

 • İngilizce

Deneyimler

 • MARMARA ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK ALERJİ BİLİM DALI, ÇOCUK ALERJİ UZMANI,
 • ÖZEL MUAYENEHANE, ÇOCUK ALERJİ UZMANI - HALEN ÖZEL MUAYENEHANESİNDE HİZMET VERMEKTEDİR,
 • İstanbul Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi - Asistan, 1996-1998
 • İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi - Öğretim Üyesi, 2008-2010
 • GÖZTEPE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ÇOCUK ALERJİ KLİNİĞİ, ÇOCUK ALERJİ UZMANI,
 • İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI ANA BİLİM DALI, PROFESÖR DOKTOR - ANA BİLİM DALI BAŞKANLIĞI,
daha fazla

Videolar

daha fazla göster

Hasta görüşleri

Görüş ekle
 • çok memnunum

  Oğlum alerjik astım hastasıydı.5 yıl tedavi tedavi oldu.Şuan13 yaşında ve çok iyi . Yonca hanım'ın mesleğinde 1 numara olduğunu düşünüyorum.Çocukları alerji olan arkadaşlarıma da başka bir yerde zaman kaybetmemelerini söyleyip Yonca hanım'ı öneriyorum.Fakat Yonca hanım'ın dedikleri uygulanırsa , uygulanmazsa hiçbir sonuç alınmaz.

 • çok memnunum

  Merhaba, bizim çocuğumuz doğduğundan beri astım yani alerjik idi ama bir türlü bu hastalığın içinden çıkamadık. Yıllardır hep insanlardan kaçırdık yani dışarıdan mikrop geçiyor diye. Benim çocuğum bir nevi hayatını ev hapsi ve hep hastanelerde yatmakla geçirdi. Sonra bir gün Yonca hanımı tanıdık ve hayatımız değişti. Benim oğlum topluma çıktı. Okul hayatında artık. Kısaca Yonca hanıma bir hayat borçluyum. Ona teşekkürler.

 • çok memnunum

  Kızım 2001 doğumlu. Kızımın alerjik astım olduğunu asıl anlamaya 2008 ocak ayında tıkanmaları ve öksürükleri ortaya çıkınca başladık. Alerji testi yapıldığında ev tozu alerjisi çıktı. Doktorumuzun verdiği ilaçları kullanmaya başladık ama ilaçlar sadece kızımın rahatlamasını sağlıyordu. Her gittiğimiz doktor aynı ilaçları veriyordu. Bir gün arkadaşımın vasıtasıyla Prof. Dr. Yonca Tabak ismini duydum. 2010 senesi Ocak ayında hocamla tedavi için ilk adımı attık. Söylediği her şeyi harfiyen yerine getirdik. özellikle dil altı aşı tedavisini hiç aksatmadan uyguladık. Aradan geçen 4 yıl içinde ilaçları yavaş yavaş azalttık ve son bir yıldır sadece dil altı aşı tedavisi kullanarak hiç sorun yaşamıyoruz. Artık kızım arkadaşlarıyla nefesi tıkanmadan sıkışmadan koşup oynayabiliyor. Hocamdan Allah razı olsun. Teşekkürler. Prof. Dr. Yonca Tabak

 • çok memnunum

  Kızım alerjik astımdı. Bu hastalığı nasıl aldı bilmiyoruz ama gitmediğimiz doktor kalmamıştı.Gece uyuyamıyordu .Bir arkadaşımızın tavsiyesi ile sevgili hocamızla tanıştık.Dil altı aşı tedavisine başladık. Bu sene 2. senemiz bitti.Kızım Allah'a şükür çok iyi hocamızın sayesinde kendisine teşekkür ederiz.

 • memnun değilim

  kızım alerjik astım. kendisin 1 yıl boyunca hastası idik. uyguladığı tedaviden sonuç alamadık. kesinlikle tavsiye etmiyorum.tedavi ücretleride çok yüksek.

  DOKTORUN CEVABI:

  Prof. Dr. Yonca Tabak ( 1 Aralık 2014)

  Sayın Murat Akoğul, kızınız Zeynep alerjik astım ve reflü teşhisi ile Malatya'dan takibime girdi. Reflünün astımı kötüleştirici etkisi üzerine bilgilendirildiniz. Reflü çikolatadan ve geç saatte yemek yemeden olumsuz etkilenen bir durumdur. Reflü kontrol altına girmeden astım iyileşmez. Bu konuda kızınızın kesinlikle çikolata yememesi ve yatmadan önceki iki saat yemek yememesi konusunda sizi uyarmama rağmen bunları yapmaya devam ettiğinizi tespit ettim. Alerjik astım yakın takip gerektiren bir hastalıktır. Beslenme ve çevre düzeni ile birlikte ilaç tedavisi yapılmadığı takdirde iyileşmez. En son haziran 2014'te muayeneye geldiğinizde kızınızın çikolata yemeye devam ettiğini belirtmişsiniz. Evinizden halıları kaldırmanızı söylememe rağmen evde halı kullanmaya devam etmişsiniz. Bu konuda doktor olarak ben gerekeni yaptığıma inanıyorum. Siz de anne baba olarak gerekeni yapıp çocuğunuzun beslenmesini ve çevre düzenini düzenleyebilirseniz astımı iyileşecektir. Sevgilerimle.

Bu doktoru değerlendirin ve sebebini belirtin

Hasta soruları

Soru sorun

Sorunuz (isminiz gözükmeden) doktorun profilinde yayınlanacak