Prof. Dr.

Sevim Dinçer Cengiz

Kadın hastalıkları ve doğum

Randevu Hattı: 0850 333 0 344

Randevu takvimini iste

Sevim Dinçer Cengiz ile yapmış olduğumuz röportaj: Merhabalar Hocam, öncelikle sizi ağırladığımız için memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Nasılsınız, iyi misiniz? Teşekkür eder... daha fazla

Görüş ekle

Randevu al

Hizmetler

daha fazla

Hakkımda

Hakkımda

Sevim Dinçer Cengiz ile yapmış olduğumuz röportaj:
Merhabalar Hocam, öncelikle sizi ağırladığımız için memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Nasılsınız, iyi misiniz?
Teşekkür ederim gayet iyiyim. Siz nasılsınız?
Bizler de iyiyiz çok teşekkür ederiz. Bize kendinizden bahseder misiniz?
Ben önce iyi insan, sonra iyi hekim, sonra da iyi hoca olmayı kendisine prensip edinmiş bir öğretim üyesiyim. Asistanlığım ve öğretim üyeliğimin büyük bölümü herzaman mensubu olmaktan gurur duyduğum Ankara Üniversitesi’nde geçti. 2009’dan beri de Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Kadın Doğum Anabilim Dalı’nın öğretim üyesiyim.
Gurur duyduğum bir diğer durum da Türkiye’de kadın doğum dalında kadın olan ilk profesör olmamdır. Benden sonra pek çok kadın öğretim üyesi yetişmesinin de yolunu açmış oldum.
Adolesan Jinekoloji Derneği’nin kurucusu ve başkanıyım.
Bir dönem Ankara Üniversitesi Kadın Doğum Anabilim Dalı Başkanlığı’nı yaptım.
Yine kısa bir dönem Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanlığı’nı yürüttüm.
Üniversitedeki mesaimin dışında. özel muayenehanem ve özel hastanelerde de çalışmaktayım.
Vaktinizi oldukça iyi değerlendirmişsiniz. Peki hocam size göre hekimlik nedir? Neden hekim olmayı seçtiniz?
Hekimlik özveri isteyen bir meslektir. Ama en önemlisi empati, yani karşıdakinin yerine kendini koyabilme becerisidir. Böylece size nasıl davranılmasını istiyorsanız, nasıl ve ne şekilde yardım edilmesini istiyorsanız hastanıza da o şekilde davranırsınız.Tüm sağlıkla ilgili branşlar içinde bu böyledir. Hekim arkadaşlarımızın ayrıca da bir psikolog gibi hastalarına yaklaşıp gözlemleme yapması ,hastanın o anda içinde bulunduğu durumu göz önüne alarak değerlendirme yapması teşhis ve tedaviye yardımcı olacaktır. Bu şekilde bazen hastanın sormayı düşündüğü ama soramadığı konuları da tahmin edip ona uygun cevapları da vererek hastayı rahatlatmak gerekmektedir. Neden hekim olmayı seçtiğime gelince, aslında ilk başlarda babam istediği için ve beni ikna ettikten sonra tıbba girmeye karar verdim. Ancak girdikten sonra doktorluğu çok sevdim. Tekrar dünyaya gelsem yine doktor olmayı seçerim. Zaten sevmediğiniz bir işte başarılı olamazsınız. Bir insanı sağlığına kavuşturmak ve onun size minnettarlıkla bakan gözleri herşeye değer. Manevi haz yani.
Yoğun olmanıza rağmen işinizden memnunsunuz. Peki bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?
Niye kadın doğumu seçtiğime gelince: Kadın doğumcu genelde mutlu sonlanan olayların içindedir. Bir anne adayını takip ederken bebeğini daha anne karnında iken an bean gösteriyorsunuz. Bazen parmağını emdiğini, bazen hapşırdığını bile görebiliyor ve onun mutluluğunu paylaşıyorsunuz. Çocuğu olmayanların çocuk sahibi olmalarına neden oluyorsunuz. Hastalıkları tedavi ediyor ve de gerektiğinde operasyonla onu sağlığına kavuşturuyorsunuz. Kanser gibi insanların sağlığını ciddi olarak tehdit eden hastalıkların bile kadın doğumda erken tanısı ve tedavisi mümkündür. Bütün bu nedenler kadın doğumu seçmemede etken oldu. Ayrıca cerrahlığı seviyorum. Zaten başlangıçta kadın doğumu seçmemin en önemli nedeni içinde cerrahi olması idi.
Sizce hekim olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir? Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?
Daha önce de söylediğim gibi doktorluk özveri isteyen bir meslektir. Bazan sabah evden çıkarsınız, ertesi gün akşam eve dönersiniz. Ailenizin anlayışlı ve sabırlı olması gerekir. Çoğu kez onları ihmal edersiniz. Hasta herzaman haklıdır tüm yöneticilerin sloganıdır. Ancak hekimler bıçak sırtında hizmet etmektedirler. Sonuçta canla uğraşıyorsunuz. Bazen da meslektaşlarım haksız ithamlarla karşılaşıyor, hatta şiddete uğruyor. Hatta hekimin gerçekten hatası olmadığı halde haksız isnatlar ve davalar karşınıza çıkabiliyor. Bu daha çok genç arkadaşlarımızın başına geliyor.
Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?
Bir gün telefonum çaldı. Açtım bir çocuk sesi: “Sevim teyze beni doğurttuğunuz için teşekkür ederim” diyen bir ses. Henüz 3 yaşında olan sevimli bir çocuk. Beni mutlu eden bir başka güzel şeyde kızımın doğumunu yaptırıp, o iki sevimli güzelliği doğurtmam oldu. Enteresan olaylar çok hepsini anlatsam zaman yetmez. Gece yarısı acil kanamalı hasta için çağrılıp pijamalarımla yetiştiğim olmuştur örneğin.
Bize alanınızda yaptığınız çalışmalardan biraz söz eder misiniz?
Genel jinekoloji ve jinekolojik operasyonlar (myom,yumurtalık kistleri, endometriosis, infertilite, enfeksiyonlar, hormon bozuklukları,jinekolojik estetik operasyonlar vb). Toksoplasmosis. Bu konuda uluslararası alanda da iddialıyım. Kronik toksoplasmosis ve neden olduğu gebelik kayıplarını önleyici çalışmalara 1977 yılından beri devam etmekteyim. Her kadın doğumcu gibi gebelik takibi sorunlu gebeliklerin tedavisi ve takibi ile de ilgilenmekteyim. Ergenlik dönemi ve sorunlar bir diğer ilgi alanım.
Gördüğümüz kadarıyla yoğun bir doktorsunuz, tedavi için başka şehirlerden gelen hastalarınız oluyor mu? Şayet oluyor ise, bu hastaların tedavilerini ve sonrasındaki takiplerini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Evet başka şehirlerden gelen hastaların sayısı fazla. Özellikle pekçok yeri dolaşmış derdine çare arayan insanlar. Bir de daha önceden tedavi ettiğimiz ya da ameliyatlarını yaptığımız hastaların referanslarıyla gelen hastalar oluyor. Yılların getirdiği deneyim ve güvenilir bir adınız olunca bu tür müracaatların olması doğaldır. Kişinin operasyon gerektiren bir rahatsızlığı varsa gerekli muayene ve tetkiklerden sonra hastalığı ve ne tür bir operasyon olacağı konusunda hastayı bilgilendiriyorum. O sırada ameliyat olması gerekiyorsa veya kendisi istiyorsa süratle tetkikleri bitirip operasyonu planlıyorum. Ya da isteğine göre bir plan yapıyoruz. Tedavi ettiğim veya ameliyat yaptığım hastalara telefonlarımı verip ne zaman gerek duyarlarsa arayabileceklerini söylüyor ve belirli aralıklarla kontrole çağırıyorum.
Peki hocam, verdiğiniz değerli bilgiler için, güzel sohbetiniz ve bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Son olarak hastalara yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?
Her kadının en az yılda bir kez kadın doğum muayenesinden geçmesi, v.smear ve hekimin gerek duyduğu tetkikleri yaptırması gerektiğini hatırlatmak isterim. Böylece hangi hastalık olursa olsun erkenden yakalanacak ve tedavisi mümkün olacaktır. Tabi Adolesan dediğimiz ergenlik dönemindeki çocuklarımızında şikayetleri olduğunda kontrol edilmeleri gerekir.
Prof. Dr. Sevim Dinçer Cengiz

Mezun olunan okullar

 • Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi - Tıp Doktoru,
 • Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi - Uzmanlık,
 • Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi - Doçentlik Ünvanı, 1977
 • Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi - Profesörlük Ünvanı, 1982
daha fazla

Deneyimler

 • Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Doçent Doktor, 0.1980-0.1982
 • Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, Yardımcı Doçent Doktor, Doçent Doktor, Başhekim, 0.1972-0.1979
 • Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Profesör Doktor, 0.1982-0.1999
 • Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anabilim Dalı Başkanı, 0.1999-0.2002
 • Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Öğretim Görevlisi, 0.2009-0.2014
 • Govermental Affairs Institu,downstate medical center, staj, 0.1971-0.1971
 • Downstate Medical Center, 0.1971-0.1971
daha fazla

Hastalıklar

daha fazla

Hasta görüşleri

Görüş ekle
 • çok memnunum

  Bir hekimden öte; teyzem, yol arkadaşıö canım.sabrı bilgisi ve mesleğindeki başarısıda cabası.mutlaka önce allah ama sonrası sevim hoca...hedeften vuran teşhis ve tedavileri.ikizlerimize kavuşmamızdaki en büyük desteğimiz...sonsuz minnettarız. ..

 • çok memnunum

  23 ARalık 2010 da normal doğum yaptım.Doğumdan sonra kanamam durmadı. Az kalsın ölüyordum kan kaybından dolayı.Doğumumu Sevim Hocam yaptırmamıştı.Ama ameliyatıma Allah razı olsun Sevim Hocam yetişti rahmime müdahele ederek kanamayı kontrol altına aldı.Şuan yaşıyorsam önce yüce Rabbim sayesinde sonra Sevim Hocam sayesindedir.Sevim Hocam benimle ameliyatımdan sonra da çok ilgilendi kendisine çok teşekkür ederim ilgisini alakasını asla unutamam.Şuan oğlum annesine sarılabiliyorsa bu önce Allahımın sonra Sevim hocam sayesinde olmuştur.Sevim Hocam alanında en iyi hekimdir, insanlık yönü çok iyidir, çok tatlı, çok hanımefendi, çok sempatiktir, ayrıca çok da iyi niyetlidir.Tüm tedavi sürecimde beni çok dikkatli dinlemiş bana kendimi değerli hissettirmiştir.İnsanlarla hocamın iletişimi çok iyidir.Her tutumuyla bana güven vermiştir.Kalbi güzel, yüzü güzel Sevim Hocam dan Allah razı olsun.Allah Sevim Hocamın ilmini bilimini artırsın. Allah Sevim Hocamın tuttuğunu altın etsin.Sevim Hocamın gönlünden geçen tüm hayırlı arzuları Rabbimden dilerim ki gerçek olsun.Aklıma her geldiğinde Sevim Hocama hep dua ederim. Hala da önce Rabbim sonra Sevim Hocam bana şifa veriyor.İnşallah hayırlısıysa oğluma Rabbimden bi kardeş istiyorum.Sevim Hocamı doğuran annesinden de Allah razı olsun, böyle güzel bi evlat doğurup yetiştirdiği için.Yoğunbakımdaki halimi hastanedeki halimi hatırlıyorumda gerçekten çok çaresizdim. Çaresizliğimi gideren önce Rabbim sonra da Rabbimin bana vesile olarak gönderdiği Sevim Hocam olmuştur.Dilerim Rabbimden Sevim Hocam ailenle hep çok ama çok mutlu olursun.Çok değerli Sevim Hocam Rabbim size sağlıklı uzun bir ömür nasip etsin. İnşallah bu ömrünüzde de başka çaresiz kadınlarımıza yardım edin.Sizi çok seviyorum .Allah herzaman yolunuzu açık etsin.Satı Kücet

Bu doktoru değerlendirin ve sebebini belirtin

Hasta soruları

Soru sorun

Sorunuz (isminiz gözükmeden) doktorun profilinde yayınlanacak

Benzer uzmanlara göz at: Nurcan Özkan - Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Seda Tamsoy Atlıman - Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Dilek Özdur Özcan - Kadın Hastalıkları Ve Doğum, İrfan Tarhan - Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Gamze Sinem Yücel Çağlar - Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Necati Hançerlioğulları - Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Yeliz Bozdoğan - Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Ali Gemici - Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Yalçın Arıcan - Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Emine Sobacı - Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Namık Kemal Duru - Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Neşe Mercan - Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Oğuz Devrim Yardımcı - Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Zehra Candan Duvan - Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Sevim Turhan Yıldırım - Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Ayşe Filiz Avşar - Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Deniz Çakçı - Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Baran Altunakar Özateş - Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Berna Özbey Dilbaz - Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Murat Uğurlu - Kadın Hastalıkları Ve Doğum