Prof. Dr.

Nevzat Tarhan

Psikiyatri

Randevu Hattı: 0 850... numarayı göster

Nevzat Tarhan ile yapmış olduğumuz röportaj: Merhabalar Hocam, öncelikle sizi ağırladığımız için memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Nasılsınız, iyi misiniz? Çok teşekkür ederim... daha fazla

Adresler

Hizmetler

daha fazla

Hakkımda

Hakkımda

Nevzat Tarhan ile yapmış olduğumuz röportaj:
Merhabalar Hocam, öncelikle sizi ağırladığımız için memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Nasılsınız, iyi misiniz?
Çok teşekkür ederim. Eniyihekim.com’u takip ediyorum. Hem doktorlar hem de hastalar için oldukça verimli bir hizmet olacağını düşünüyorum.
Bize kendinizden bahseder misiniz?
1952 Merzifon doğumluyum. Kuleli Askeri Lisesi’’nin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’’ni tamamladım. GATA stajı, Kıbrıs ve Bursa kıta hizmetinden sonra 1982 yılında GATA’da Psikiyatri uzmanı olarak görev yaptım GATA Haydarpaşa’’da 1990 yılında Doçent’’lik aldım. 1996 yılında da profesör oldum. 1996-1999 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi’’nde öğretim üyeliği ve Adli Tıp Kurumu’’nda bilirkişilik yaptım. Emeklilik kararının ardından sağlık ve eğitim alanında girişimlerim oldu. 1998 yılında Memory Center of America’’nın Türkiye temsilciliği ile NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi’’nin temelleri atılmış oldu. 2012 yılında Üsküdar Üniversitesi’’nin kurulması ile birlikte de davranış bilimleri özelinde eğitime tematik bir yaklaşım üzerine çalıştık. Halen NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi’’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörlüğü görevlerini yürütmekteyim. Bunun yanında bazı kuruluşlarda da yer almaya çalışıyorum. İDER (İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı), İnsan hakları konusunda çalışan ASDER (Adaleti Savunanlar Derneği), Yetim ve Kimsesiz Çocuklarla İlgilenen Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği, Çocuk ve Genç İstismarı konusunda çalışan Haydi Tut Elimi Derneği’’nin başkanlıklarını yürütüyorum. Ayrıca kitap çalışmalarım bulunuyor.
Vaktinizi oldukça iyi değerlendirmişsiniz. Peki hocam size göre hekimlik nedir? Neden hekim olmayı seçtiniz?
Kuleli Askeri Lisesi’’nde okurken hep tıp fakültesine gitmeyi istedim. Başta babam olmak üzere ailemizde tıp alanında hizmet veren pek çok büyüğümün de mutlaka etkisinin olduğunu düşünüyorum. İnsana ve topluma fayda sağlayan kutsal bir meslek… Davranış bilimleri alanında yürütülen tüm çalışmaların, toplumların gelişmesinde en büyük faktör olarak görüyor bu nedenle de insanlık için etkili mesleklerden biri olduğunu düşünüyorum. Ruh sağlığı bir insan için her şeyden önce geliyor, ruh sağlığınız yerindeyse diğer sorunlar ile daha rahat baş edilebiliyor.
Yoğun olmanıza rağmen işinizden memnunsunuz. Peki bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’’nde okurken tıp alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyordum. Toplumsal yönü olan bir alan olsun istedim, Ayhan Songar Mashar Osman rol modellerim… Bu hocaların da etkisi ile Psikiyatri’yi tercih ettim. Ruh sağlığı iyi olmayan kişilerin tedavisi çok zor ve yorucu ancak topluma fayda getirmesi açısından maneviyatı da çok yüksek bir meslek…
Sizce hekim olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir? Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?
Her mesleğin kendine özgü zorlukları bulunmaktadır. Önemli olan bu zorlukları aşarak mesleğini iyi şekilde yürütmektir. Psikiyatri gibi insanın ruh sağlığına yönelik bir mesleğiniz varsa bu daha da zordur. Her meslekte olduğu gibi öncelikle sabırlı olmak gerekiyor. Yeniliklere açık olmak, gelişen teknoloji ile birlikte mesleki gelişimlerinizi sürekli kılmak da gerekiyor. Toplumsal fayda sağlayacak çalışmalar yürütmek ve bunların olumlu sonuçlarına ulaşmak bu mesleğin en büyük ödüllerinden biridir.
Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?
Erzincan’’da görevliydim. 1980’’li yıllar, 20 yaşlarında bir genç ağır depresyonda idi acilen tedaviye aldım. 1-2 hafta sonra cebinden bir ip çıkardı ‘’Kendimi asacaktım ipim bile hazırdı, şimdi vazgeçtim’’ dedi. Bu vakayı hiç unutamam. Aynı şekilde öfkelilik şeklinde depresyonunu yaşayan bir öğretmen bağırdığı zaman okul inlermiş. Tedavinin 3 haftasında ‘’Doktor bey bu kadar da olmaz ki öğrenciler sıranın üzerinde geziyor yine de kızamıyorum’’ demişti.
Bize alanınızda yaptığınız çalışmalardan biraz söz eder misiniz?
NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi gerek Üsküdar Üniversitesi bünyesinde aynı anda çalışmalar yürütüyoruz. NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi ve Poliklinikleri’’nde tedaviler sunuyoruz. Ben de hem hastane hem de üniversite tarafında eşit olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Hem hastalarıma hem de öğrencilerime vakit ayırmaya çalışıyorum. Üsküdar Üniversitesi çatısı altında da çalışmalar yürütüyoruz. Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’’ni açtık. Burada şizofreni başta olmak üzere beyin hastalıkları ile ilgili tedavi çalışmaları yürütüyoruz. Kısa zaman önce "Toksik ve Bağımlılık Yapan Maddelerin Kanıta Dayalı Tayin, Tarama ve Danışma Merkezi" (BATAMER) hizmete girdi. Bu merkezimizde madde tespiti üzerine çalışmalar yürütüyoruz. Bu merkezimizin yanında bir de Bağımlılık Uygulama ve Araştırma Merkezi, BAUMER bulunuyor. Bu merkezimizde de, bağımlılık alanında bilimsel araştırmalar yapılırken, özellikle gençleri bağımlı olmaya değil bağımsız olmaya teşvik edici çalışmalar yürütülüyor. Bir diğer merkezimiz de Şiddet ve Suçla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi ŞİDAM… Bu merkezimizde giderek artan çocuk istismarı ve ihmali, engelli ve yaşlı istismarı ve ihmali, şiddet, saldırganlık, uyuşturucu ve intihar eğilimleri karşısında çocukların ve ailenin korunmasını güçlendirecek sosyal politikalar geliştirilmesine katkıda bulunacak, şiddet ve suçu azaltma ihtiyaçları doğrultusunda modeller geliştirmek üzere çalışmalar yürütüyoruz.
Gördüğümüz kadarıyla yoğun bir doktorsunuz, tedavi için başka şehirlerden gelen hastalarınız oluyor mu? Şayet oluyor ise, bu hastaların tedavilerini ve sonrasındaki takiplerini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Elbette oluyor. Türkiye’nin dört bir köşesinden hasta kabul ettiğimiz gibi yurt dışından da çok fazla hastamız bulunuyor. Teknoloji çağındayız ve teknolojinin tüm faydalarından yararlanıyoruz. 7 / 24 ulaşılabilir durumdayız. Bunun yanı sıra 24 Saat Psikiyatrik Ambulans’a sahibiz. Acil vakalar için gerekli tüm donanımlarla birlikte yerinde anında müdahalede bulunabiliyoruz. 24 saat hazır bekletilen ve Türkiye’nin her bölgesinden anında hasta nakli gerçekleştirebilen ambulans, diğer ambulansların sahip olduğu tüm teknik özelliklere sahip. Ambulansta hastaların güvenli bir şekilde taşınması için tasarlanmış yumuşak odası bulunuyor. Yumuşak oda hastaların kendileri ve çevresindekilere zarar vermemeleri için önem taşıyor. Bu odada danışana müdahale ediliyor, hastaneye nakli sağlanıyor.
Peki hocam, verdiğiniz değerli bilgiler için, güzel sohbetiniz ve bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Son olarak hastalara yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?
Ben de teşekkür ederim. Hastaların yanı sıra hasta yakınlarına önerilerim olacak. Şizofreni, alzheimer, otizm, bağımlılık gibi ruh ve beyin hastalıkları kişinin kendi iç görüleri doğrultusunda saptanamaz. Hasta yakınlarının bu anlamda dikkatli ve kucaklayıcı olmaları önemlidir. Eğer bir yakınınızda davranış bozukluğu gözlemliyorsanız mutlaka tedavi için ilk adımı sizler atın… Hastalığın tedavisi üzerine ikna edici olmak, tedavi süresince dışlayıcı değil hastanın yanında olunması ve destek verilmesi gerekmektedir. Bu durum tedavi akışını da çok etkilemektedir. Bundan dolayı da tedavi kadar, yakın desteği de çok önemlidir.
Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Mezun olunan okullar

 • İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi - Tıp Doktoru, 1969 - 1975
 • Ankara Gülhane Askeri Tıp Fakültesi - Uzmanlık, 1982
 • Ankara Gülhane Askeri Tıp Fakültesi - Yardımcı Doçentlik Ünvanı, 1988
 • Ankara Gülhane Askeri Tıp Fakültesi - Doçentlik Ünvanı, 1990
 • Ankara Gülhane Askeri Tıp Fakültesi - Profesörlük Ünvanı, 1996
daha fazla

Deneyimler

 • Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi, Öğretim Üyesi, 0.1996-0.1999
 • Adli Tıp Kurumu, Bilirkişi, 0.1996-0.1999

Hastalıklar

daha fazla

Hasta görüşleri

Görüş ekle
 • çok memnunum

  Kendisi çok değerli inançlı profösörümüz onun hastası olmak da bir okadar zor malum fiyatlar randövü almak çok zor mümkün olsa keşke yinede ekranlarda onun gibi inançlı doktorlarımızı görmek istiyoruz..

 • çok memnunum

  Bilim diliyle konusuyor. Sanki ifade ettigi her fikrin ispati ben de var diyor. Estetigi estetigin mantigi ile: etigi etigin standartlarina gore izah ediyor. Beyin ve beyin fonksiyonlari uzerinde uzman ve otorite galiba... Biyolojik ve psikolojik acidan kalp uzerine soyleyeceklerini cok merak ediyorum....

 • çok memnunum

  mrhb sizi radyo ve tv yayınlarından kitaplarınızdan beğenerek tkp etmeye ve çok faydalanıyorum allah rz olsn başarılarınızın devamını dlrm.

Bu doktoru değerlendirin ve sebebini belirtin

Hasta soruları

 • Eşimden boşandım.boşanmamızda maddı ve manevi zarar gördü.ıkımızıde istemiyor.kensini sevmiyor.yaşamayı sevmiyor.kötü arkadaşlarından kurtaran babayı da istemiyor.benide istemiyor ne yapacağimı bilmiyorum .bana yardımcı olursanız çok sevineceğim.

  21 mart 2014
 • Panik atak veanksiyete bozukluğu var ama bütün ilaçları kullandım ve doktorlar verilecek ilaç kalmadığını söylüyorlar bende yutkunma zorluğu nefes alırken panikleme zor nefes alma ama diyaframdan alamama hareketlerimdede bozulma var şu anda sadece rivotril kullanıyorum gaz sancıları geğirme sürekli bir düzelmede yok ne yapabilirim.

  25 mart 2014
 • 16 seneden beri şizofreni tanısı konulan oğlum şuanda 28 yaşında. 800 mg solyan sabah 1 akşam 1 ilacı kullanmakta. üniversiteyi ve askerliğini bitirdi ama şuanda rahatsızlığı devam ediyor. bu yuzden çalışmıyor.maddi durumumuz çok iyi değil. bize nasıl yardımcı olabilirsiniz?

  26 mart 2014
 • Erkek kardsim 82 doğumlu 12 yıl dır rahatsız arif verimli ağır deprosyon demişti 10 yıldan fazla ilaç kullanıyor askerde çürükaldı nevrrotik bozukluk dediler. erenköy hastn ve diğer dokdorlar çevresel faktör. bibolar. duygudurum bozukluğu vs. her bi hekim farklı bi tanı koyuyor. ekonomik durumumuzda iyi değil. sizinle y.köy sienar ktp fuarında tanışmıştık. kartınızı verdiniz bana yazın demiştiniz. bize yardımcı olurmusunuz.? annemde kalp hastası ve çok üzülüyor kardeşimin durumuna. onlara bakmakla mükellefim. sizin tecrübelerinize bilginize inanıyor ve saygı duyuyorum kitaplarınızıda okuyorum. kredi kartımız yok. senet yoluyla biraz vadeyle imkan tanırsanız. allah razı olsun derim. yeterki kardeşim iyileşsin artık. saygılarımla..arz ederim..

  26 mart 2014
 • 1 tane çocuğum var erkek çocuğu çok haraketli göz teması çok fazla kurmuyor ben zorla kurdurmaya çalışıyorum ama 5buçuk yaşında ve bizim yada okulda öğretmeninin söylediğini dikkatli dinlemiyor bu sene anasınıfına gidiyor geçenyılda gitmişti aynı okula öğretmeni geçenyılki öğretmeni 2 hafta önce öğretmeni oğlumu sınıftan attı istemedi ve şimdi başka sınıfta sebepse onu dinlememesi öğretmen bir konu anlatırken dinlemeyip alakasız hareketler yapıp konuyla alakasız kelimeler kullanmak nasıl oğlumla diyolok kurcağımı bilmiyorum çok üzgünüm mümkünse oğlumu görmenizi istiyorum bana yardım edin lütfen madden çok parlak durumda değiliz birkez geldik hastanenize ama devamını getiremedik maalesef tabi sizde görmedininz oğlumu.

  27 mart 2014
 • Doktor bey oğlum esrar kullanıyor20 kasımda amatemde yattı 11 aralıkta çıktı ama yeniden başladı 2 haftadır kullanıyor acaba siz bu konuda bize yardımcı olabilirmisiniz veya ne yapmam gerek çok çaresizim lütfen bana yardımcı olun yalvarıyorum ne yapacağımı bilemiyorum.

  27 mart 2014
 • 20 Yaşında Galatasaray lisesini bitirmiş ve İst. Şehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde okuyan bir oğlum var. Kendisine Prof.Dr.Bengi Semerci tarafından B tipi yaygın gelişim bozukluğu tanısı 7 yaşında iken kondu. Ancak zekası iyi durumda olduğu için okuyabildi. Ama sınavlarda yavaş hareket ediyor.Stres ve kaygıdan dolayı da OKB si var ve ileri derecede temizlik takıntısı ve kolye takıntısı yüzünden üniversiteye gidiş geliş dışında evden hiç dışarı çıkmıyor. Hiç arkadaşı kalmadı. Tek arkadaşı 12 yaşındaki kardeşi toplumdan kaçıyor. Size tedavi için gelsek bize yardımcı olabilir misiniz? Ya da bize tedavi için daha yararlı bir yer önerebilir misiniz? Sizden en kısa zamanda cevap bekliyorum. Saygılarımla

  29 mart 2014
 • mrb hocam ; yaşadığım sorunları madeler halinde yazmak istiyorum; 1) unutkanım (isimleri hatırlıyamıyorum vb ) 2) dikkatimi toplayamıyorum ,okuduklarımı anlamıyorum ve odaklanmıyorum hemen unutuyorum ardından 3) sosyal etkiliklere katılamıyorum ,arkadaşlarımla anlamıyorum ,hemen sıkılıyorum , arkadaş ortamlarından konuşmaktan , onların arasına girmekten hep kaçıyorum 4)huzursuzum hep , aceleciyim ,çok dalgalı bir yaşamım var , her an karar değiştirebiliyorum ,,,,, hocam ,gerçekten çok zor durumdayım ve bunalımdayım ,yardımcı olursanız çok sevinirim. cevabınızı bekliyecem sabırsızlıkla..imkanım olsaydı yanınıza gelirdim ,urfada yaşıyorum ,yaşım 26. önerilerinizi ve gerekiyorsa ilaıç öneriniz varsa sevinirim. 2 yıl önce burda bi doktara gitim ilaç yazdı ( esmax ve nootropil ) ilk aylarda faydalı oldu ama daha sonra pek bi yararı olmadı .saygılar

  02 nisan 2014
 • yeğenim 21 yaşında,4 yıl önce babannesinin vefatından sonra yüzünde tik oluştu. dr. götürdük geçiktrilmiş yas olabilir 6 ay beklemeliyiz dedi. giderek düşüncesinde bozulmalar oldu ilaca başlandı. ve daha hızlı olumsuz değişmeler oldu.(şüphecilik,kaygı,tasa, korku ,panik, endişe) ilaçlara cevap vermediği için 15 günde bir depo iğnesi vuruluyordu ama oda etkili olmadı ayda bir iğneye geçildi (xepleon) 2. vurulışunda ağır kriz geçirdi 2 ay hast. yattı. şu an hastaneden çıkalı 1 sene oluyo ama yine atak hali belirdi iğne ilaçtan başka bir şey bilmiyoruz ki bunlarda çok etkili olmuyor olumlu yönde bi değişiklik yok doktorlarda çok zorlanıyor onlarında aklı karışıyor yeğenimin bu haline. ve şu an din değiştirmek, cinsiyet değiştimek, herhangi bi organına zarar vermek istiyor ancak böyle kurtulacağını sanıyor.bir çok psikoz hastasında değişik şekilde ama yeğeniminki çok karışık kimse yardımcı olamıyo.bu arada psikoz tanısıyla tedavi görüyo. Sizin görmenizi istiyorum sizden de duymak istiyorum ne yapmam lazımm lütfen yardımcı olun acil dönüş yapın randevu alayım mı?

  04 nisan 2014
 • merhaba Sayin Nevzat tarhan 7sene önce oglum emre 15 yasindayken asiri namaz kilmasi ,Oruc tutmasi kendisini alim hatta mehdi zannetmesi ders notlarini birden kötülesmes ve agresif olmasi daha bir cok ürkütücü nednlerden dolayi bir hastaliga yakalanmak üzere oldugunu hissetim.internetten en iyi hastane nersi diye girdigimde karsima nöröpiskiyatri cikti avusturyadan istanbula gelerek oglumu muayene ettirdim.görevli doktorlariniz emrenin yatmasi gerktigini bende kendisinin istemedigini Uygun bir sekilde sakinlestirici yaparak yatirmalarini söyledim ancak görevli calisan elemanlariniz oglumun üzrine atlayarak yere yatirdilar annesinin gözü önunde hirpaladilar esim de bayildi netice itibaiyla3 gün yatirabildim elemanlariniz bu sekilde yatirdigi icin anneyi ikna ikna edemedim ve cikardim dr bülent bey cok israr etti ancak olmadi hastaneniz cok bakimli ve tecrübeli doktorlariniz var oglum 3 günd e hastanenizde bir aylik enerji almis kendin gelmisti bügün 7 sene oldu hastanenizde emre ödemisin kayitlari vardir ve sifresi de persembe tedaviyi redediyor bana yardimci olabilir Uygun bir ilac en azinda yaniniza getirebilece Kadar size minnettar kalir borcumu da öderim saygilar hocam.

  04 nisan 2014