Doç.Dr.

Mustafa Sofikerim

Üroloji

Online randevu alın ya da bizi arayın: 0 850... numarayı göster

Doç.Dr. Mustafa Sofikerim ile yapmış olduğumuz röportaj: Merhabalar Hocam, öncelikle sizi ağırladığımız için memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Nasılsınız, iyi misiniz? Ben de sizinle bu ... daha fazla

Randevu al

Tarih seçip, randevunuzu aldıktan sonra size doğrulama e-maili göndereceğiz.

Hizmetler

daha fazla

Hakkımda

Hakkımda

Doç.Dr. Mustafa Sofikerim ile yapmış olduğumuz röportaj:

Merhabalar Hocam, öncelikle sizi ağırladığımız için memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Nasılsınız, iyi misiniz?

Ben de sizinle bu röportajı gerçekleştirdiğim için sizlere teşekkür ederim. Çok teşekkür ederim, iyiyim, çalışmalarıma devam ediyorum.

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Balıkesir’de doğdum. İstanbul Erenköy ilkokulundan mezun olduktan sonra, Balıkesir Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi’ne başladım ve lise mezuniyetimden sonra üniversite eğitimim de dâhil olmak üzere tüm eğitim sürecim Ankara’da tamamlandı. Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi’nden 1999 yılında mezuniyeti takiben aynı üniversitede Üroloji Anabilim Dalı’nda 1999-2004 yılları arasında Üroloi ihtisasımı tamamladım. Yardımcı doçent olarak 2005 yılında Eciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı’nda çalışmaya başladım. Böylece üniversite hayatım başlamış oldu. 2006 yılında bir yıl süre ile Manisa Asker Hastanesi’nde yedek subay olarak görev yaptım. 2007 yılında Avrupa Üroloji Topluluğunun açmış olduğu sınava girerek FEBU (Avrupa Üroloji Uzmanlığı) ünvanını aldım. 2009 yılında University of Heidelberg Klinikum Heilbronn Üroloji Anabilim Dalı’nda laparoskopik üroloji ile ilgili çalışmalarda bulundum. 2011 yılı başında Doçent ünvanını aldım ve, Nisan 2011 tarihinden itibaren Acıbadem Kayseri Hastanesi Üroloji Kliniği’nde göreve başladım.
Evliyim. Bir kızım, bir de oğlum var. İngilizce biliyorum. Ulusal ve uluslararası üroloji derneklerine üyeyim.

Vaktinizi oldukça iyi değerlendirmişsiniz. Peki hocam neden hekim olmayı seçtiniz?

Her mesleğin tercihinde zirvede oldukları dönemler vardır. Benim de liseden mezun olduğum yıllarda tıp okumak ve hekim olmak öyle bir olguydu. Ama benim bu mesleği seçmemdeki asıl neden, babamın çocuk doktoru olması ve doktor bir aile içerisinde büyümekti ve o havayı soluyup, “Ben de doktor olmalıyım.” hedefiydi.

Yoğun olmanıza rağmen işinizden memnunsunuz. Peki bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?

Elbette memnunum ancak sizin de belirttiğiniz gibi oldukça yoğun ve yıpratıcı bir tempo içerisinde çalışıyoruz. Üroloji, spesifik bir cerrahi branştır ve yeniliklere oldukça açık ve her geçen gün ve yıllar içerisinde kendini yenileyen ve geliştiren bir cerrahi branş olmuştur. Endoskopik cerrahinin en yoğun olarak uygulandığı bir branş olması beni öğrencilik yıllarımda hep kendine çeken birincil faktör olmuştur.

Sizce hekim olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir? Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?

Hekimliğin uğraştığı özne, yaratılmışların en şereflisi olan insandır. Sıfır hatayla en iyi işi yapmak zorundasınız. Öncelikle işini seven, kedini geliştiren bir yapınız olması gerekiyor. Aynı zamanda iyi iletişim kurmanız ve empati yapmanız da gerekiyor. Üroloji ağır tarafı cerrahi olan ancak medikal yönü de önemli yer kaplayan bir branş. Bu nedenle yorucu ve yıpratıcı tabi.

Bize alanınızda yaptığınız çalışmalardan biraz söz eder misiniz?

İngiltere Manchester Pendlebury Çocuk Hastanesi’nde çalışmalarım oldu. Almanya’nın Heidelberg Üniversitesi Hastanesi’nde Laparosopik Cerrahi ve Üroonkolojik Cerrahi alanında çalışmalarım oldu. Yunanistan Patras Üniversitesi’nde Endoürolojik Cerrahi ile ilgili çalışmalarım oldu. 2011 yılından itibaren Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında öğretim üyeliği görevime devam ediyorum. Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış ve toplantılarda sunulmuş 200 civarında bilimsel çalışmam mevcut. Ayrıca birçok ulusal ve uluslararası dergide bilimsel danışmanlık yapmaktayım.

Gördüğümüz kadarıyla yoğun bir doktorsunuz, tedavi için başka şehirlerden gelen hastalarınız oluyor mu? Şayet oluyor ise, bu hastaların tedavilerini ve sonrasındaki takiplerini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Başka şehirlerden gelen oldukça fazla sayıda hastam var. Bir takip sistemimiz mevcut, hastaların tedavi, sonuç ve randevu bilgileri hastalarımıza ulaşılarak çok net bir şekilde bilgilendirme yapılıyor ve tıbbi süreçle ilgili bilgilendirmeleri bizzat ben yapıyorum. Bu da aslında işimizi kolaylaştırıyor ve hastanın her an takipte olmasını kolaylaştırıyor.

Peki hocam, verdiğiniz değerli bilgiler için, güzel sohbetiniz ve bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Son olarak hastalara yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

Hastalarımıza sağlıklı ve mutlu günlerin onlarla olmasını diliyorum.Doç. Dr. Mustafa Sofikerim 1975 yılında Balıkesir’de doğdu. 1993 yılında Hacettepe Tıp Fakültesini (İngilizce) kazanarak tıp öğrenimine başladı. 1999 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji anabilim dalında asistanlık görevine başladı. 2004 yılında aynı üniversitede üroloji uzmanı oldu. 2005 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında üroloji uzmanı (öğretim görevlisi) olarak göreve başladı. 2006 yılında bir yıl süre ile Manisa Asker Hastanesinde yedek subay olarak görev yaptı. 2007 yılında Yardımcı Doçent ünvanı aldı. 2007 yılında Avrupa Üroloji Topluluğunun açmış olduğu sınava girerek FEBU (Avrupa Üroloji Uzmanlığı) ünvanını aldı. 2009 yılında University of Heidelberg Klinikum Heilbronn Üroloji Anabilim Dalında laparoskopik üroloji ile ilgili çalışmalarda bulundu. 2011 yılı başında Doçent ünvanını alan Dr Sofikerim, Nisan 2011 tarihinden itibaren Acıbadem Kayseri Hastanesi Üroloji Kliniğinde göreve başladı. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyeliği görevine devam etmektedir.
Çok iyi derecede İngilizce bilir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
Ürolojik onkoloji, endoüroloji, laparoskopik üroloji başlıca ilgi alanlarıdır. Aynı zamanda pediatrik üroloji ve androlojik cerrahi üzerinde çalışmaktadır

Mezun olunan okullar

 • Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi - Üroloji Anabilim Dalı- Üroloji İhtisası, 1999 - 2004
 • Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi - Tıp Fakültesi (İngilizce), 1993 - 1999
 • Heidelberg Üniversitesi Almanya - Üroonkolojik Laparoskopik Cerrahi, 2009 - 2010

Deneyimler

 • Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi - Öğretim Üyesi, 2005-2011
 • Heidelberg Üniversitesi, Klinik fellow - Laparoskopik Ürolojik Cerrahi, 2009-2010
 • Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi - Öğretim Üyesi, 2011

Hastalıklar

daha fazla

Hasta görüşleri

Görüş ekle
 • çok memnunum

  2yıldır evliyim cesitli hastanelere cocuk istemi için gittim cesitli tahlil ve ilaç verdiler ve hiçbir açıklayıcı degildi doktorlar taki mustafa sofikerim hocamızı tanıdım ilk defa gittiğim degerli hocamızdan ilk ayda olumlu sonuc aldım. Bence kayseride uroloji ustune mustafa hocamızdan iyisi yok herseyi en ince sekilde anlatıp sorulan butun sorulara net sekilde cvp alabilirsiniz. Asistanı Nerçin hanımda hocamız gibi hastalarına ilgili. Tesekkurler hocam teşekkürler Nerçin hanım tesekkurler acıbadem. Sinan Gürler

 • çok memnunum

  Mustafa hocamızla ekim ayında tanıştık. Başarılı bir varikosel ameliyatı geçirdim, 6 aylık verdiği destekleyici ilaç tedavisi sayesinde de bir bebek bekliyoruz. İlgisi ve alakasından ötürü çok teşekkür ederiz. En iyi hekim olmayı hak eden bir insan.

 • çok memnunum

  Böbrek acısını çeken bilir.Sağ olsun doktor bey sayesinde böbrek taşından şimdilik kurtuldum.Umarım bir daha olmaz.İlgili,bilgili,kibar bir insan...

 • çok memnunum

  Ben idrar yolları hastası olarak Türkiye de çok önemli 3 hastaneyi dolaşarak maalesef vücudumu bir kobai gibi kullanarak çok ağır antibiyotikler yüklenip vücudum her antibiyotiye cevap vermeyecek hale geldi Kayseri Acıbadem hastanesinden muhteşem ürolok Doc. Dr. Mustafa Sofikerim mikrobiyoloji hocaları ile birlikte vücudumdan alınan kültür sonuçlarına göre üzerinde çalışıp vücuduma en uygun antibiyotuyu bulup 2 hafta içinde %90 bir sonuçla beni tekrar sağlığıma kavuşturdu kendisinden allah razı olsun Teşekkürler Not: Üroloji hastalarının tek şifa adresi KAYSERİ ACIBADEMDE MUHTEŞEM DOC. DR.MUSTAFA SOFİKERİM DİR

 • çok memnunum

  Mustafa beye sonsuz teşekkürler cok sicak anlayisli kibar bir insan. Benim doktorlara karsi yargilarimi yikmis bir insan. Esimi mesane tasindan kurtardi. Insana guven verdiginiz ve insanca bir yaklasimda bulunduğunuz için teşekkürler hocam...

 • çok memnunum

  Ben 8 yıldır prostat şikayetim vardı. Kayseri de çok doktora gittim ama hiçbiri Mustafa bey kadar başarılı teşhis koyamadı. Söyledikleri tek şey hemen ameliyat olmalısın dediler.Oysa Mustafa bey yaptıgı tetiklerden sonra teşhisini koydu ve bir yol haritası çıkardı.yakın zamanda biyopsi oldum ve oldukça başarılıydı. Mustafa beyin en önemli özelliği hastayla yakından ilgilenmesi ve güven vermesi.Herkese tereddütsüz tavsiye ederim.

 • çok memnunum

  hocamın sayesinde 16 aydır çektiğimiz 21 aylık çocuğumdaki böbrek taşından kurtulduk mustafa hocamdan allah razı olsun.çok saygılı ve ilgili kendisi ayrıca teşekkür ediyorum.

 • çok memnunum

  ben HAMİT SERÇE 3 yıldır prostatit hastasıyım PSA 30 büyüme 90 cc lara kadar çıkmıştı 6 ay önceleri sayın mustafa sofi kerim hocamın , 6 ay önce yaptıgı çok başarılı bir 0perasyon sonucu ,,, şu an PSA : 0.6 büyüme 27 cc kadar düştü bütün yaşantım , uykudan uyanır gibi normale döndü ( bu nsonuçlar dosya kayıtlarında mevcuttur . istiyen incelemekte serbesttir ) bunun ne demek oldugunu prostatit hastaları çok iyi bilir ... SAYIN MUSTAFA SOFİKERİM hocama minnettarım , bir çok hocalarımın kesin tedavisi yok dedigi hastalıgımı % 95 başarı ile önce ALLAHIN sonra hocamın gayretleri ile yendik . kendisine , sonsuz tşk ler ...05324616056

 • çok memnunum

  mustafa beye cok teşekkür edrım 2 yasındakı oğlumu 1 günde böbrek taşından kurtardı allah razı olsun mustafa hocamı herkese tawsıye ederim cok memnun kaldım

 • çok memnunum

  Ben Kronik Prostatit hastasıyım. Yıllardır tedavi görüyorum.Mustafa Bey ile tanışana kadar bir çok hekimle görüştüm. Yaklaşık 2 yıldır Doç.Dr. Mustafa SOFİKERİM' in hastasıyım. Ve kendisinden çok memnunum. Çok başarılı bir operasyon geçirdim ve doktorum bana %80 iyileşme ihtimalimin olduğunu iletti. İlgisi,alakası ve başarısını tebrik ediyorum. Kendisine başarılarının devamını diliyorum. Tereddüt etmeden tercih edilen bir hekimdir.

 • çok memnunum

  Oldukça idealist, alanında çok başarılı, kendini bilimsel alanda sürekli geliştiren, karşısında kim olursa olsun rahatlıkla empati kurabilen ve en doğru tedavileri uygulayıp tabir-i caizse insanı tekrar hayata döndürebilen bir hekimsiniz. Babam artık çok iyi sayenizde. Size çok teşekkür ediyoruz. Başarılarınızın devamını diliyoruz. Sevgilerimizle.

 • çok memnunum

  10 Yıl okuduğunuz zaman bir doktor olabilirsiniz, tek kritali okulu bitirmek. Ama hem doktor hem mükemmel bir insan olmak çok zor . Mustafa Sofikerim önce mükkemel bir insan ve mükkemmel bir doktor.Onun için söylenecek çok söz yok ...

 • çok memnunum

  beni nevşehirdeki üroloji doktorlarının oyuncağı olmaktan kurtardı.Mükemmel bir doktor çok teşekkür ediyorum kendisine.allahım razı olsun başarılar diliyorum..

 • çok memnunum

  AĞABEY KARDEŞ GİBİ HASTASIYLA O KADAR YAKIN İLGİLENİYOR.TEŞEKKÜRLER

 • çok memnunum

  HOCAMA NEKADAR TEŞEKKÜR ETSEK AZDIR. PROSTAT RAHATSIZLIGIMI TEDAVİ EDEREK ÇOK RAHATA KAVUŞTURDU DEVAMLI DUA EDİYORUZ . ALLAHRAZI OLSUN.BÜNYANDA BÜTÜN TANIDIKLARIMA TAVSİYE EDİYORUM

 • çok memnunum

  MÜKEMMEL DOKTOR.MESLEĞİNİN ERBABI İŞİNİ İYİ BİLİYOR.

 • çok memnunum

  Doktorum herkesin soyledigi gibi Kayserideki en iyi hekim sizsiniz. Saygılarımla

 • çok memnunum

  değerli insan ve değrli hocam mustafa bey son zamanlarda tanıdığım en etik meslektaşlarımdan biridir.her zaman ilgili ve nazik davranışlarıyla ve tabiki bilgi ve çalışmalarıyla gerçekten kıymetli bir insansınız.size burda teşekkürü bir borç bilir çalışmalarınızda başarılar dilerim...

Bu doktoru değerlendirin ve sebebini belirtin

Hasta soruları

 • Her iki testis ve epididim boyut parankim eko ve eko paternleri normaldir.Solda 6mm çaplı kistik özellikte epididimal apendiks izlendi sol epididim başında büyügü 3mm çaplı basit kistik yapı izlendi.her iki taraftada peritestiküler sıvı miktarı normal sınırlardadır.supin incelemede sol pleksus panpiniformis venlerinde en geniş olanı 2mm çapa ulaşmayan seyrek venöz yapılar izlendi valsalva manevrası ile reflü akım izlenmedi.sağda varikosel olarak tanımlanabilecek belirginginlikte genişleme izlenmedi.hocam sonuçlarım bu elle muayene eden hocalar ameliyat gerekmez diyor 1,5 yıldır içmedigim vitamin ilaç kalmadı degerler hep aynı sizce ameliyat olmam gerekirmi. ph 7,3 fruktoz 328 konsantrasyon 44,5 total sayı 120 a ileri hızlı 08 b yavaş dogrusal 16 aktif hareketli 24 yerinde hareketli 19 hareketsizx 57 tpmss 28,8 normal morfoloji 3 abnormal morfoloji 97 morfoloji 1,5 yıldır degişmedi NM-TPMSS 0,87 4 YILLIK EVLİYİM 8 AY KORUNDUM SONRA KORUNMADIM AMA COCUGUMUZ OLMUYOR UROLOJİ DOKTORUM AŞILAMA TAVSİYE ETTİ İLERİ HIZLI HAREKET DÜŞÜK DEDİ KADIN DOGUMCUMUZ MORFOLOJİ DÜŞÜK DİYOR EŞİMİN TÜM SONUÇLARI TEMİZ BU GEÇEN AY HSG ÇEKİLDİ HERŞEY NORMAL NE YAPMAM GEREKİYOR BİLMİYORUM.TEŞEKÜRLER

  26 kasım 2014
 • sertleşme sorunum var ve çekindiğim bir durum 1 seneyi aşkın bir zamandır bu sorun var fakat her konuda çekiniyorum. doktorun yanında hemşire oldugunda rahat konusamayacagım sorunlarımı dile getiremeyecegim:/

  01 aralık 2014
 • MERHAB HOCAM ANNEMDE Mesane darılma var daha once 14 sene rahım kanserı tedavısını gordu. sımdı hastane Mesane darlma ıle sıkıntı yasıyor bunla ılgılı yapacagız bısey varmı ..Mesanesı calısmıyor bunu yıne calısacak bı duruma getırebılırmısın.... Sanliurfadan hastamız

  23 aralık 2014

Soru sorun

Sorunuz (isminiz gözükmeden) doktorun profilinde yayınlanacak

Bu doktordan randevu mu almak istiyorsunuz?

Randevu al