Uzm.Dr.

Genco Usta

Çocuk psikiyatrisi

Randevu Hattı: 0 850... numarayı göster

Uzm.Dr. Genco Usta ile yapmış olduğumuz röportaj: Merhabalar Hocam, öncelikle sizi ağırladığımız için memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Nasılsınız, iyi misiniz? Teşekkür ederim. Umarım s... daha fazla

Adresler

Hizmetler

daha fazla

Hakkımda

Hakkımda

Uzm.Dr. Genco Usta ile yapmış olduğumuz röportaj:

Merhabalar Hocam, öncelikle sizi ağırladığımız için memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Nasılsınız, iyi misiniz?

Teşekkür ederim. Umarım sizler de iyisinizdir.

Bize kendinizden bahseder misiniz?

1979 yılında Bandırma’da doğdum. İlk ve orta öğretimini Bandırma’da tamamladıktan sonra lise öğrenimimi Işıklar Askeri Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Gülhane Tıp Fakültesi’nde tıp öğrenimine başlayarak, 2002 yılında mezun oldum. Kastamonu’da mecburi hizmetimi tamamladıktan sonra 2005 yılında ise GATA Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalında ihtisasa başladım. 2010 yılında Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı olarak mezun oldum. Bu eğitim sürecinde ve sonrasında gerek eğitmen olarak gerek eğitilen olarak pek çok farklı eğitime katıldım. Birçok farklı ulusal ve uluslararası yayında yazar olarak görev aldım.

Vaktinizi oldukça iyi değerlendirmişsiniz. Peki hocam size göre hekimlik nedir? Neden hekim olmayı seçtiniz?

Aslında buna çok küçük yaşlarda karar verdim. 5 yaşlarındaydım sanırım. Bir deri enfeksiyonu nedeniyle tüm yüzüm yara ile kaplanmıştı. Çocuk aklı ile yavaş yavaş canavara dönüşeceğimi düşünüyordum. Aynaya bakıp kendimden korkardım. Sonrasında bir doktora gittiğimi anımsıyorum. Verdiği tek bir krem ile beni canavar olmaktan kurtarmıştı. İlk olarak doktor olmaya karar verdiğim o andı.

Yoğun olmanıza rağmen işinizden memnunsunuz. Peki bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?

Aslında tıp eğitimi sırasında pek çok farklı farklı alana insan ilgi duymakta. Bir gün bir toplantıda çocuk psikiyatrisinden bir hocam sırası ile bizlere hangi uzmanlık dallarını tercih edeceğimizi soruyor. O dönemde dahiliyeye belirgin bir ilgim vardı. Ben dahiliyeci olacağım dedim. Hocam “7 yaşındaki bir çocuğu sağlıklı 70 yıl yaşatmak, 70 yaşındakini 7 yıl daha yaşatmaktan daha önemli olsa gerek” dediğinde bu sözden çok etkilendim. O zamandan bu yana yaşamım da yalnızca çocuk psikiyatrisi var.

Sizce hekim olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir? Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?

Hekimlik her zaman özveri ister ancak biz çocuklarla uğraşan hekimlerin çok daha fazla özveri göstermesi gerektiğin söyleyebilirim. Bizler temiz bir sayfaya sıklıkla karalananları silmeye çalışan hekimleriz. Uğraştığımız kişiler art niyetsiz, içten, kin gütmeyen, saf ve temiz. Yaşamında yapacağınız küçük bir değişikliğin tüm yaşamını etkileyeceği kişiler. Çocuğun yaşamında yapacağınız küçük bir hata tüm yaşamını etkileyebildiği gibi, küçük bir düzenleme tüm yaşamını olumlu yönde de etkileyebilir.

Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?

Geçtiğimiz günlerde bir küçük yaşlı bir danışanım annem ve babam bana yalan söylüyor dedi. Nereden anladın dediğimde “ bana ekmeğini ye yoksa arkandan ağlar diyorlar. Bende bunu görke için sofradan yemediğim ekmeği odama kaçırdım. 2 gündür bekliyorum hiç ıslak değil” dedi.

Bize alanınızda yaptığınız çalışmalardan biraz söz eder misiniz?

Oldukça yoğun olduğumu söyleyebilirim. Bütüncül yaklaşımın ön planda olduğu uygulamaları tercih ediyoruz. Bu süreçte gerek eğitimsel, gerek psikolojik, gerekse psikiyatrik desteğin yanında ailelere yönelik eğitimler, aile terapileri de düzenliyoruz. Bu uygulamaların yanında meslek elemanlarına yönelik olarak eğitimlerimiz de devam etmekte.

Gördüğümüz kadarıyla yoğun bir doktorsunuz, tedavi için başka şehirlerden gelen danışanlarınız oluyor mu? Şayet oluyor ise, bu hastaların tedavilerini ve sonrasındaki takiplerini nasıl
gerçekleştiriyorsunuz?


Aslında başka şehirlerin yanında pek çok farklı ülkeden de danışanım olduğunu söyleyebilirim. Tabi takip sürecinde mutlaka mesafenin beraberinde getirdiği sorunlarla karşılaşıyoruz ancak teknolojinin bu kadar ilerlediği bir zamanda sıklıkla telefon yardımımıza yetişiyor. Bunun dışında özellikle online görüntülü değerlendirme ve terapi uygulamaları konusunda da çalışmalarımız devam etmekte.

Peki hocam, verdiğiniz değerli bilgiler için, güzel sohbetiniz ve bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Son olarak hastalara yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

Psikiyatri ekip çalışmasıdır. Bu ekibin içerisinde Çocuk psikiyatrisi, Çocuk psikoloğu, Aile terapisti, anne ve babalarda görülen psikiyatrik sorunlara yönelik olarak yetişkin psikiyatrisi uzmanı ve psikolog olmalıdır. Buradan da anlaşılabileceği gibi çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili karşılaşılan bir sorunda bunu tek yönlü olarak ele almak yetersiz olacaktır.


Uyguladığı tedavi yöntemlerinden bazıları: Bilişsel Psikoterapi, Davranışsal Psikoterapi, Bilişsel-Davranışsal Psikoterapi, Oyun Terapisi.

Mezun olunan okullar

 • Gülhane Askeri Tıp Fakültesi - Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Uzmanlığı, 2004 - 2010

Yayınlar

 • Diphenhydramine Use in the Treatment of Risperidon - Usta MG, Tufan E, Cüceloğlu EA. Diphenhydramine Use in the Treatment of Risperidone-Induced Sialorrhea. Journal of Child and Adolescent Psychopharmaco
 • Prenatal Stresin Nörogelişimsel Etkileri, Current - Usta MG, Balıkçı A, Prenatal Stresin Nörogelişimsel Etkileri, Current Approaches in Psychiatry, 4, 99-111, (2012)
 • Prenatal Stresin Nörogelişimsel Etkileri, Current - Usta MG, Balıkçı A, Prenatal Stresin Nörogelişimsel Etkileri, Current Approaches in Psychiatry, 4, 99-111, (2012)
 • Anne-Babanın Mizaç Ve Karakter Özelliklerinin Çocu - Usta MG, Turkbay T, Cöngöloğlu A, Anne-Babanın Mizaç Ve Karakter Özelliklerinin Çocuktaki Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Ve Karşı Gelme Beli
 • Mood disorder with mixed, psychotic features due t - Tufan AE, Bilici R, Usta MG, Erdogan A. Mood disorder with mixed, psychotic features due to vitamin b12 deficiency in an adolescent: Case report. Chil
 • The evaluation of perceived sources of stress and - Peker I, Toraman Alkurt M, Usta, MG, Turkbay T. The evaluation of perceived sources of stress and stress levels among Turkish dental students. Interna
daha fazla

Videolar

Hasta görüşleri

Görüş ekle
 • çok memnunum

  Harika bir doktor tereddüt etmeyin mesleğinde başarılı para odaklı değil çözüm odaklı bir çok doktora gittim en iyisi çözüm buluyor kesinlikle

 • çok memnunum

  Kendisinden çok memnun kaldık. Bize ve oğlumuza davranışları, sorunumuzu doğru değerlendirip doğru çözüm önerileri getirmesi nedeniyle memnun kaldık. Oğlum hala dr a gideceğiz dediğimde konuşma doktoruna mı gideceğiz diyor. Çok iyi iletişim kurduğu için Genco Beyi unutmadı. En önemlisi kendisine özellikle insani değerleri bakımından güven duyabiliyorsunuz.

 • çok memnunum

  Pek çok farklı hekimi ziyaret ettik ancak oğlumun tek anlaşabildiği hekim oldu. Tüm çabası için çok teşekkür ediyoruz.

 • çok memnunum

  oglum 10 yasında esımle ayrılma surecındeyız, ıste tamda en ıhtıyac duydugumuzda Genco Bey ıle tanıstık. Karsınızda sızı gercekden onemseyen deger veren zaman ayıran ve bunu yaparkende haz alan bır beyefendi var. Bu sıkıntılı surecte ogluma ve bana sagladıgı kolaylık hosgörü için cok tesekkur edıyorum. Dönem dönem hala kendısı ıle gorusuyoruz ve bılıyorum kı cozum yolu bulmakda zorlandıgımız her an ulasabılecegımız gercekden alanında uzman bır doktor var.

 • çok memnunum

  İlgi mükemmel çok memnun kaldık.Sizi anladığını ve gerçekten yardım etmeye çalıştığını size hissettiriyor.Alanında çok iyi ,gerçekten en iyi diyebiliriz.

 • çok memnunum

  Kızım 12 yaşında ve uzunca bir süre benimle birlikte yatıyordu.Çalışan bir anne olarak kızımı çok özlememe rağmen kişisel gelişimi ,kendine olan güven vs gibi konularda sağlıklı bir birey olarak yetişmesi için tek başına yatması gerektiğini biliyordum.Ancak bunu anne baba olarak biz başaramadık.Daha önce 3 farklı uzmana gittik,yine faydasını göremedik.Kızımın korkuları vardı ve bundan dolayı yatamıyordu.Genco beyi internet aracılığı ile buldum.Kendisine birkaç seans gittik ve bu konuda bize destek oldu.Üstelik ilaç tedavisi uygulamadan.Güleryüzlü ve bir ergenle nasıl konuşulması gerektiğini bilen bir yapıda kendisi.Şu an kızım kendi başına yatabiliyor.Ve bu konuda kendisine minnettarız.Tekrar terapiye ihtiyaç duyarsanız getirin demişti.Uzunca bir süre gitmediğimiz halde herhangi bir sıkıntı olduğunda rahatlıkla kendisine ulaşabileceğimi biliyorum.Bugün kendisini telefonla aradım ,sorumun cevabını telefonda aldım.Başkası olsa yarın mutlaka gelin yüz yüze görüşelim derdi.Ne uzmanlar gördük sürekli gözleri saatinde olan ."Evet seans bitti ,bir sonrakinde görüşmek üzere" diyen.Genco beyde bunu hiç hissetmedik.Yine bir sıkıntımız olsa kapısını çalabileceğim bir doktorumuz oldu.Herkese tavsiye ederim:)

 • çok memnunum

  kesinlikle tavsiye ederim. gerçekten çok memnun kaldık öyle ki kızım doktorundan bahsederken benim arkadaşım diye bahsediyor okadar sevdirdi işte dotorumuz kendisini

 • çok memnunum

  genco bey benim doktorum benim düzelmemde ki rolünü kelimelere dökmek sacmalık onun hakkını ben nasıl öderim bilmiyorum çok iyi bi insan cok iyi bi doktor ancak helal olsun derim ve hayatımda tanıdıgım en basarılı doktor kazandıgı parayı hakkıyla kazanıyo helal olsun gercekten

 • çok memnunum

  gayet duyarlı ve profesyonel, hastasına çok iyi zaman ayıran, mesleğini çok ciddiye almasına rağmen insan gibi insan kalabilen, güler yüzlü, sempatik ve güven veren bir uzman.

 • çok memnunum

  15 yaşındaki oğlumuza yardımcı olduğu için çok teşekkür ediyoruz. Genco Bey sayesinde ders başarısı belirgin olarak arttı.

 • çok memnunum

  7 yaşındaki oğlum okuldan ilk şikayetlerini aldığında Genco bey ile tanışmıştık. Anlayışı, bilgisi, yaklaşımı ve terapi uygulamaları ile bize çok yardımcı olan doktor beye çok teşekkür ediyoruz.

Bu doktoru değerlendirin ve sebebini belirtin

Hasta soruları

 • 18 aylık ------ isminde kızım var dr bey kızımın kabızlık sorunu var fitil ile kabızlıgı gectikten sonra cok rahat kaka yapabiliyor fakat ne oluyorsa bi kac günün ardından kendini kasmaya kakasını yapmamaya başlıyor yapmamak için direniyor bu konuda biize nasıl bir öneride bulunursunuz sorun psikolojik olabilirmi ne yapmalıyız

  21 ocak 2013
 • hocam dikkat eksikliğinin tedavisi nedir?

  24 ocak 2013
 • hocam bizim hastada sadece dikkat kaybı var dersleri anlamada zorlanıyo 15 dk dan sonra ilgisi başka şeylere yöneliyo bu da hipraktivite dikkat eksikliği mi yoksa başka bir tanısı var mı?? bi de ağırkanlı ve dalgın.... 11 yaşında erkek .....wis-cr testinin faydası olur mu?????

  25 ocak 2013
 • 09,09,2002 doğumlu oğlum 3-4yasiından beri hap kullanıyor dehb tanısı kondu ama 7-8 sene önce cocuk noroloji uzmanı koydu ve sonrasında cocuk ergen piskoloğuna devam ettik .her donem ayrı ayrı hap kullanıyoruz ama ben artık yeni tam araştırmalı bir tanı olabir mi diye düşünüyorum

  25 ocak 2013
 • oglum okumasını tam algılamadı.ders çalıştırmada adapte olamıyo çok zorlanıyor.hareketli ,oyun oynamayı,özellikle arkadaşları ile oynamayı tercih ediyor.iştahı yok .sınıfındakiler okumayı ögrenmiş 5kiş. ögrenememiş.sınıfta 45-50 ögrenciler.tavsiyelerinizi bekliyorum

  28 ocak 2013
 • merhaba doktor bey nasılsınız ben 15 seneden beri deprasyon hastasıyım cok cok kötüyüm sinirlilik var yemek yiyemiyorum uyku uyuyamıyorum gece kötü rüyalar görüyorum garip sesler duyuyorum baNA BİR YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ

  10 ağustos 2013
 • yegenımde bugun samı ulus hastahanesınde otızm tanısı konuldu.kulakda sorun yok gozde bı sure sonra gozluk takılabılır denıldı.ama henuz norolojık raporu cıkmadı.bıze nasıl yardımcı olabılırsınız?tedavısınde sızle ırtıbat kursak ne kadar bıze yararlı olabılır?yada bı tavsıyenız varmı?sımdıden tesekkurler.lutfen yardımcı olun bıze...

  15 kasım 2013
 • benim 7 yaşında 2.sınıfa giden bir kızım var.geçen sene okula 61 aylıkken başladı.sınıfta çok başarılı öğretmeni ve arkadaşlarınla arası çok iyi ama biraz okulda çekimser kalıyor.10 aylık birde oğlum var kızım kardeşini çok seviyor ama kıskanıyorda.yaklaşık 2 aydır davranışları değişti çok sinirli dediğim dedik bir kız oldu.ağlama krizleri uzun sürüyor istediği olmadığında hemen ağlıyor.bu gece yaklaşık 15 dakika süren avazı çıktığı kadar bağırarak ağladı.sakinleştiremedim ben konuştukça daha çok bağırdı arkadaşım sakinleştirebildi.beni hiçbir şekilde dinlemiyor.ne yapabilirim.daha bugün rehber öğretmeninle konuştular.ne yapacağımı şaşırdım artık lütfen yardımınızı bekliyorum.çocuk psikoloğuna götürmek istyorum.teşekkürler.

  29 kasım 2013
 • Hocam iyi aksamlar 4.5 yasinda bir oglum var ve dikkat eksikligi oldugundan endiseleniyorum kres ogretmniylede gorustum kendisinin yapmk istemedigini aglayark tepki gosterdigini soyluyor sayilari yapmak istemiyor yazarkende solerkende karistiriyo napmamiz gerekir??? Oglumda demir eksikligide var bunlarda neden olurmu??

  24 şubat 2015
 • 2008 dogumlu kızımda disleksi rahatsızlığı olduğunu düşünüyoruz.2014 eylül ayında ilkokula başlamamızla birlikte sıkıntılarımız çoğaldı...kendi imkanlarımızla öğrendiğimiz bilgiler kızımızın disleksi olduğunu gösteriyor...Bizi anlayabilmeniz için Yaşadığımız sıkıntılardan bir kaç tanesini yazıcam . Sayıları tersten yazıyorduk.evde bu konu ile ilgili çok çalışma yaptık.ara ara aynı hatayı yapıyor. Harfleri karıştırıyor."ben ne bileyim" yazıyor.kızım bunu "ben en dileyim" okuyor.yada ters ten yazıyor.. Dün bugün yarın birbirine giriyor.sağ sol karışıyor,bunun gibi günlük hayatta bizi şaşırtan bir sürü konuşması davranışı var...anne ve babası olarak bu durum bizi kaygılandırıyor...ne yapmalıyız?

  26 şubat 2015

Soru sorun

Sorunuz (isminiz gözükmeden) doktorun profilinde yayınlanacak