Doç.Dr.

Feza Yarbuğ Karakayalı

Genel cerrahi

Randevu Hattı: 0 850... numarayı göster

Doç.Dr. Feza Yarbuğ Karakayalı ile yapmış olduğumuz röportaj: Merhabalar Hocam, öncelikle sizi ağırladığımız için memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Nasılsınız, iyi misiniz? Çok teşekkür ... daha fazla

Bu doktoru tanıyor musunuz? Tavsiye et!

Adresler

Hizmetler

Gastrointestinal Cerrahi
Tek delikten laparoskopik cerrahi SILS

Hakkımda

Hakkımda

Doç.Dr. Feza Yarbuğ Karakayalı ile yapmış olduğumuz röportaj:

Merhabalar Hocam, öncelikle sizi ağırladığımız için memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Nasılsınız, iyi misiniz?

Çok teşekkür ederim.

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Mersin’liyim. Tıp Fakültesinden 96 yılında mezun oldum. Genel cerrahi ihtisasımı Ankara Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda tamamladım. 12 sene boyunca Ankara Başkent Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalıştım. Eylül 2014 yılında İstanbul Başkent Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaya başladım. Evliyim ve iki kızım var. Tenis oynamak ve deniz sporları başlıca hobilerim.

Vaktinizi oldukça iyi değerlendirmişsiniz. Peki hocam size göre hekimlik nedir? Neden hekim olmayı seçtiniz?

Hekimlik, başka hiçbir meslekte yaşayamayacağınız heyecanı, mutluluğu huzuru, hüznü ve yardım etmenin hazzını içeren bir meslektir. Ben çocukluğumdan bu yana içimde olan iyileştirme, güzelleştirme ve yardım etme hislerimden dolayı bu mesleği seçtim.

Yoğun olmanıza rağmen işinizden memnunsunuz. Peki bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?

Cerrahi, diğer branşların içinde tedavinizin karşılığı iyi ve hızlı biçimde aldığınız, çok emek isteyen bir branş. Benim kişliğime başka bir branşın uyması zaten mümkün değildi.

Sizce hekim olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir? Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?

Cerrahi zor, yorucu, gece gündüz kavramına izin vermeyen risk içeren bir dal. Fakat bunlara rağmen değer.

Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?

O kadar çok olay var ki. Ama kısaca tek ve genel bir örnek vermek gerekirse; genel durumu kötü ve bilinci kapalı bir hastayı ameliyat ettikten sonra, hastaneden yürüyerek göndermekten daha güzel bir şey olabilir mi?

Bize alanınızda yaptığınız çalışmalardan biraz söz eder misiniz?

Laparoskopik cerrahi, gastrointestinal hastalıkların (mide, kolon,rektum, karaciğer ve safra yolları) özellikle kanserleri ve obezite cerrahisi başlıca ilgi alanlarım. Bu konularda yurtdışı, yurtiçi eğitimlere ve sahibim.

Gördüğümüz kadarıyla yoğun bir doktorsunuz, tedavi için başka şehirlerden gelen hastalarınız oluyor mu? Şayet oluyor ise, bu hastaların tedavilerini ve sonrasındaki takiplerini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Hastalar ister şehir içinden ister şehir dışından gelsin iletişim çok önemli. Şehir dışından gelecek hastalar ile önceden iletişimde olmak çok önemli. Bu şekilde vakit kaybetmeden tedaviyi planlamak mümkün oluyor. Sonrasında da takiplerini elimden geldiğince iletişim araçlarını kullanarak yapmaya çalışıyorum.

Peki hocam, verdiğiniz değerli bilgiler için, güzel sohbetiniz ve bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Son olarak hastalara yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

Kanser olguları ve buna bağlı ölümler her yıl artmakta. Kanserden korunmanın başlıca yolu, sağlıklı yaşam ve düzenli aralıklarla hekim kontrolleri. Unutmamak gerekir ki erken tanı hayat kurtarıyor. Bende herkese sağlık dolu bir yaşam diliyorum.
1996 yılında Çukurova Üniversitesi, Tıp Fakültesi'nden mezun olan Doç. Dr. Feza Karakayalı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda araştırma görevlisi olarak Mayıs 1998 ile Aralık 2003 yılları arasında çalışmalarda bulunmuştur. Nisan 2004'te Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'na geçiş yaparak; 2007 yılında Yard. Doç. Dr. , 2010 yılında ise Doç. Dr. ünvanını almıştır. 2010 yılında Cleveland Clinic Department of Colorectal Surgery'de çalışan Dr. Feza Karakayalı'nın başlıca ilgilendiği alanlar; Kolorektal Cerrahi, Laparoskopik Cerrahi, Gastrointestinal Cerrahi, Hepatopankreatobilier Cerrahi.

Deneyimler

 • Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı (1998-2003)

Hastalıklar

 • Hemoroit
 • Anal Fissür
 • Kalın barsak ve rektum kanserleri
 • Anüsün iyi huylu hastalıkları;hemoroid, anal fistül, anal fissür
 • Rektosel, rektal prolapsus
 • Morbid obezite
 • Mide, pankreas, karaciğer tümörleri
daha fazla

Hasta görüşleri

Görüş ekle
 • çok memnunum

  Feza hoca ile yolum tüp mide ameliyatı olmak için hekim aradığım sırada kesişti açıkçası aklımda bayan bir cerraha ameliyat olmak yoktu ama kendisi ile ilk görüşmemin sonunda kapıdan çıktığım an tamam işte budur dedim.Gerek ameliyat öncesi,gerek ameliyat günü ve hastanede yatışım boyunca,gerekse taburcu olduktan sonra hep iyi ki onunla bu yola çıkmışım dedim.Tetkikler sırasında safra kesemde taş olduğu belirtildi ve iki ameliyatı aynı anda oldum ama çok şükür bir sıkıntı yaşamadım.Mesaisi dışında söz verdiği saatte hastaneye gelerek kontrollerimi yaparak ve güleryüzüyle beni hep motive etti.Onun kadar mütevazi,tatlı ve işini layığıyla yapan bir hoca daha görmedim.İyi ki İyi ki sizi tanımışım herşey için çok çok teşekkürler.Sizi çok seviyorum

Bu doktoru değerlendirin ve sebebini belirtin

Hasta soruları

Soru sorun

Sorunuz (isminiz gözükmeden) doktorun profilinde yayınlanacak