Prof. Dr.

Çetin Karaca

Gastroenteroloji, İç hastalıkları

Randevu Hattı: 0 850... numarayı göster

Çetin Karaca ile yapmış olduğumuz röportaj: Merhabalar Hocam, öncelikle sizi ağırladığımız için memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Nasılsınız, iyi misiniz? Nazik davetiniz için... daha fazla

Adresler

Hizmetler

daha fazla

Hakkımda

Hakkımda

Çetin Karaca ile yapmış olduğumuz röportaj:
Merhabalar Hocam, öncelikle sizi ağırladığımız için memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Nasılsınız, iyi misiniz?
Nazik davetiniz için çok teşekkür ederim… İyiyim, Eniyihekim sitesi çalışanları olarak sizler nasılsınız?
Bizler de iyiyiz çok teşekkürler. Bize kendinizden bahseder misiniz?
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi mezunuyum. Aynı fakültede iç hastalıkları ihtisasımı sonra Gastroenteroloji üst ihtisasımı tamamladım. 2000 yılından beri çok sevdiğim sindirim sistemi ve karaciğer hastalıkları ile ilgilenmekteyim. 2006 yılında doçent ünvanı aldım. Bu arada yaklaşık bir yıl süre ile Amerika Birleşik Devletleri Harvard Üniversitesi, Massachusetts General Hospital’da ERCP, endosonografi, optical cohorence tomografi, pankreas kanserinde endoskopik tedaviler gibi ileri endoskopik yöntemler konusunda araştırmacı olarak çalıştım. Döndükten sonra İstanbul Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı’nda çalışmaya başladım. 2012 yılında profesör kadrosuna atandım. Çok sevdiğim fakültemde; öğrenci, asistan ve uzman meslektaşlarımın eğitim faaliyetleri yanında bilimsel çalışmalar ile ilgilenerek mesleğime devam ediyorum.
Vaktinizi oldukça iyi değerlendirmişsiniz. Peki hocam size göre hekimlik nedir? Neden hekim olmayı seçtiniz?
Bence hekimlik özveridir… Yaşamınızdan, sosyal hayatınızdan, ailenizden çaldığınız zamandır. Eve geldiğinizde, tatile çıktığınızda bitmeyen meslektir. Misafirlikte, yolculukta kişilerin bitmeyen sorularına maruz kalmaktır. Kısacası hayatınızın her anı ve dakikasıdır. Neden hekim olmayı seçtiğime gelince; ortaokuldan beri hep hekim olmayı istedim. O zamanlarda gözlemlediğim kadarı ile farklı bir meslekti ve toplumdaki prestiji fazlaydı. O dönemde üniversite sınavında başarılı olanlar genellikle tıp fakültesini tercih ederdi. Ailemin beklentisi hekim olmamdı. Bunların tümü hekimliği seçmemde etkili olmuştur. Mesleğimi icra ederken hekimliği seçtiğim için hiç pişmanlık yaşamadım.
Yoğun olmanıza rağmen işinizden memnunsunuz. Peki bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?
Dahili branş olarak gastroenteroloji diğerlerinden farklı. Klinik ve girişimsel bir branş. Şöyle ki, hastada düşündüğünüz hastalıkların birçoğunu elinizdeki endoskopik yöntemler ile hem tanıyıp hem de tedavi edebiliyorsunuz. Daha önceden cerrahi olarak tedavi edilen birçok hastalık artık endoskopik yöntemler ile tedavi edilebilmekte. Bunlar tercih sebebim oldular.
Sizce hekim olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir?
Öncelikle sabırlı olması gerekir. Çalışkan olmalı, empati yapabilmeli. Kısacası yaşatmak için yaşamalı….
Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?
Önceden belirttiğim gibi hayatınızın her anını dolduran bir meslek. Çoğu zaman kendinize ait bir zamanınız olmuyor. Gelişmeleri ve güncel bilgileri takip edebilmeniz için her zaman ciddi bir şekilde literatür okumanız gerekiyor. Akademisyen olduğum için konferans, kongre konuşmaları, dersleri hazırlamam gerekiyor. Asistan tezleri, akademik çalışmalar vs derken bunların tümü emek ve zaman isteyen şeyler. Bir günün yetmediği zaman dilimlerini oldukça sık yaşıyorum. Eşim ve çocuklarım bu durumdan çok yakınıyorlar. Bazen öğrencilerime günde kaç saat çalıştıklarını soruyorum. Genellikle ben onlardan fazla ders çalıştığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Ama mesleğimi tüm zorluklarına rağmen severek yaptığımı eklemem gerekir.
Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?
Geriye bakınca en komik olan, akciğer filmi çektirmeye gelen bir hastaya rektoskopi yapmamızdı. Kliniğimizde radyoloji ve endoskopi üniteleri yan yana. Endoskopik işlem için bir hocamızın gönderdiği hastayı hemşire hanım çağırdığında, bir beyefendi uyanıklık yapıp kendisinin olduğunu söyleyerek içeri girmiş. Rektoskopi için hazırlıkları yapıldıktan sonra işlem uygulandı, her şey normaldi. Ben de beyefendiye her şeyin normal olduğunu, hocanın bu tetkiki neden istediğini sorduğumda; ”aslında ben akciğer filmi çektirmek için gelmiştim” dediğinde iş işten geçmişti artık.
Bize alanınızda yaptığınız çalışmalardan biraz söz eder misiniz?
Akademik çalışmalarım uzmanlık döneminde gastroenterolojinin her alanını ilgilendirmekteydi. Daha sonra karaciğer hastalıkları ve endoskopik girişimlerle ilgili daha çok araştırma yapmaya başladım ve öyle de devam ediyor.
Gördüğümüz kadarıyla yoğun bir doktorsunuz, tedavi için başka şehirlerden gelen hastalarınız oluyor mu? Şayet oluyor ise, bu hastaların tedavilerini ve sonrasındaki takiplerini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Sadece diğer şehirlerden değil, uluslararası hastalarım da bayağı var. Aynı gün, Azerbaycan, Kazakistan, Irak, Almanya, Fransa, Libya’dan gelen hastalara baktığım oluyor. Hastalarımın büyük çoğunluğu yurtiçi veya yurtdışı da olsa takip için geliyorlar. Doğru teşhis koyup, doğru tedavi ediyorsanız hasta nerede olsa tekrar size başvuruyor.
Peki hocam, verdiğiniz değerli bilgiler için, güzel sohbetiniz ve bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Son olarak hastalara yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?
Ben teşekkür ederim, bu güzel sohbet için. Hastalara genel olarak; kilo almamaları, spor yapmaları ve yeterli süre uyumalarını tavsiye ederim. Sağlıklı dönemlerinde doktora gidip kontrolden geçmelerini öneririm. Elli ya da altmış yaşında doktora ilk defa gidiyor olmak öğünülecek bir şey değil. Hastalıklar ne kadar erken dönemde teşhis edilir ise tedavi başarısı o kadar artmakta. Herkese mutlu, sağlıklı bir yaşam diliyorum. Size de çalışmalarınızda başarılar temenni ediyorum.
Prof. Dr. Çetin Karaca

Uyguladığı Teşhis/Tanı Yöntemleri:
Kolonoskopi
Endoskopi
Gastroskopi
ERCP
Rektoskopi

Uzmanlaştığı Tedavi Alanları:
Endoskopi
Muayene

Mezun olunan okullar

 • İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi - İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanlığı,

Bilinen diller

 • İngilizce

Deneyimler

 • İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi - Öğretim Üyesi, 1993

Hastalıklar

daha fazla

Hasta görüşleri

Görüş ekle
 • çok memnunum

  Hem insan olarak hem doktor olarak çok iyi bir kişi 2 sene gibi bir sürede başka doktorların yanlış teşhisleri yüzünden ilerleyen crohn rahatsızlığımı 100 de 100 yakın bir iyileşme sağladı.Çetin hoca her şeyi hakeden biri Allah başımızdan eksik etmesin hocamızı kesinlikle herkese tavsiye ediyorum..

 • çok memnunum

  SEVİM KÜSMEN; 4 MART 2015 Hocamı bu site sayesinde tanIdım. İBS hastasıyım ilk tanışmamızda şikayetlerimi dikkatlice dinledikten sonra tetkiklerimi inceledi ve muayeneden sonra ilaçlarımı düzenledi. ilaçların yanı sıra her gün kefir içmemi önerdi. İlaçlarımın yanı sıra her gün düzenli olarak kendi mayaladığım kefiri içtim. Kontrole gittiğimde aylardır çektiğim karın ağrılarım, şişkinliklerim ve gaz problemlerim çok azalmıştı. Şikayetlerimin azalmasının yanı sıra gerek doktor olarak gerek insan olarak ÇETİN HOCAYI tanıdığım için çok şanslıyım kesinlikle kendisini tavsiye ediyorum. HOCAMA SAYGILAR...

 • çok memnunum

  Mide Rahatsızlıgından,reflü den dolayı gittim hocamıza. Hastasıyla çok iyi ilgileniyor. dinliyor hastalarını. İlaç Tedavisi uyguladı ve tedavim devam ediyor. haftaya tekrar gitmeyi düşünüyorum. 17 yıldır çektiğim reflü hastalığım için daha önce birçok doktor'a gittim. Çetin Hocamız sayesinde sıkıntım sona erdi. kesinlikle bu sıkıntıyı yaşayan herkese tavsiye ediyorum.

 • çok memnunum

  Çetin Hocayı bir tıp öğrencisi tanıdığım tavsiye etti... Çetin Bey gerçekten ilgili hastalarına önem veren bir doktor... Bir de asla unutmaz.... Kolonoskopiyi kendisi yapar... İstediğiniz zaman ulaşabilirsiniz... Yüzde yüz güvendiğim tek doktor... İyi ki var.. Allah başımızdan eksik etmesin... Herkeze tavsiye ederim....

 • çok memnunum

  Fibromiyalji be buna bağlı olarak gelişen ,ibs hastası idim.Tükenmiş bir halde ,yıllarca doktor doktor dolaştıktan sonra çetin beyle karşılaştım.İ.b.s mi kontrol altına aldı ve fibromiyalji için de son derec iyi bir hekime yönlendirdi.Şuan gayet iyi bir durumdayım .

 • çok memnunum

  Çetin Bey'i bu site sayesinde ögrendim ve bugün tanisma sansim oldu. Bütün sorularima sabirla cevap verdi ve çok ilgiliydi. Keske daha önceden tanimis ve muayene olmus olsaydim demekten kendimi alamiyorum. Hasta psikolojisini bilen ender doktorlardan biri. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

 • çok memnunum

  Çetin Bey i arkadaşımın tavsiyesi ile tanıdım. Annem (Hepatit c ) VE Arkadaşım (Hepatit B)Çetin Bey in kontrolünde uzun süredir. İnsan olarak ve Doktor olarak çok memnunum.Yaşından dolayı annemi tedavi başlamadan kontrol altında tutuyor.Arkadaşıma ise ilaç tedavisi uyguluyor Çetin Bey.Tanıdığım için çok mutluyum ve emin ellerde olduğumuzu biliyorum.Teşekkürler,Saygılar.

 • çok memnunum

  Çok iyi bir doktor.Eb önemlisi çok iyi bir insan.Hastalara çok yakın ilgi gösterir ve sadece gerkli tahliller ister.Çok iyimser ve sabırlı.Tel kelime ile adam gibi adam.Verdiğitedaviler çok çabuk etki göstermiştir.Bu demektirki tehşişi tam.

 • çok memnunum

  Hayata bakış açımı değiştiren, bana umut veren, en kötü günümde bana nasıl yaşamdan tad alabileceğimi öğreten insan. Onu bulmamış olsaydım. Şuan Hepatit-C denen hastalığın ne olduğunu halen bilemez olurdum herhalde. Bu hastalıkla tanıştığımda 23 yaşındaydım. Ne olduğunu bilmezken,bir profösör ile tanıştım.(Şuan adını hatırlayamıyorum.) Bu hastalıkla başedemiyeceğimi, hayatımdaki herkesin de tehlikede olduğunu (eş ve çocuk) söyledi. Yaşamaya küstürmüştü beni ki, işte o zaman Çetin Bey'i buldum. 10 yıl geçti üstünden. Şuan evli ve 2 çocuk annesiyim. 6 ayda bir kontrollerimi yaptırıyorum. Sonuç nefatif. Çocuklarıma bulaşır demişti Profösör.İkisi de çok sağlıklı ve bu hastalıktan eser yok. Eşinin kurtuluşu yok demişti. Eşimde düzenli kontrollerini yaptırıyor ve o da temiz. ÇETİN BEY bana Allahın bir lütfuydu sanırım. Onun sayesiyde evlenebildim, çocuklarım oldu,eşimle mutlu bir evliliğim var. ÇETİN BEY, sizden sonra farklı branşlarda o kadar çok doktor ile tanışıp, görüştük ki. Sizin profilinizi kimsede görmediğim için,bizim gibi hastaları dışlayan doktorlar olduğu için ve en güzel şeyleri hakettiğiniz için buraya yazdım. SİZ BENİM VE AİLEM İÇİN ÇOK KIYMETLİSİNİZ.

Bu doktoru değerlendirin ve sebebini belirtin

Hasta soruları

 • karaciğer kanseri son evre ve yapılacak birşey yok diyorlar biz 6 kardeşiz ve babamızı kaybetmek istemiyoruz her baktığımda gözlerine son kez mi bakıyorum diye üzüntü benide kanser edecek nasıl böyle beklenir hiçmi kurtulma şansı yok bunları yazıyorum ama cvp alırmıyım bilmiyorum.teşekkürler

  14 aralık 2014
 • merhabalar dr çetin bey öncelikle bilgilendirici siteniz için tşk ederim benim annem 57 yaşında 2011 de non hocking lenfoma tanısıyla kemoterapi aldı şimdi kanser durumu iyi ama şimdide caroli hastası safra kesesinde karacigerde safra yollarında taşlar var 22mm ercp nin riskli olabilegi söylendi taşlar çok büyükmüş lütfen bize yardım edin çok çaresiz kaldik ne yapacagımızı bilmiyoruz

  24 mart 2015
 • hocam, saygılar, fakültenizde 27.12.2011 de rectum ca. opere oldum. sonrasında irritabl barsak sendromu ile baş etmeye çalışıyorum. tedavisi olmadığını öğrendim, ancak yine de yardıma ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. dışkı kaçırma korkum var. bu nedenle yaşam kalitemi mümkün olduğunca düşürmemek adına dışarı çıktığımda kesinlikle yemek yemiyorum. evdeyken de mini porsiyonlarla idare etmeye çalışıyorum. yapabileceğim başka ne olabilir? teşekkürlerimle

  26 nisan 2015
 • Hocam merhaba Kızım 25 yaşında evli varizozofagus varisleri var . Çocuk düşünüyor hamile kalmadan önce neler yapmalı;? Saygılar

  12 mayıs 2015

Soru sorun

Sorunuz (isminiz gözükmeden) doktorun profilinde yayınlanacak