Prof. Dr.

Burak Tatlı

Çocuk nörolojisi, Çocuk sağlığı ve hastalıkları

Randevu Hattı: 0 850... numarayı göster

Prof. Dr. Burak Tatlı ile yapmış olduğumuz röportaj: Merhabalar Hocam, öncelikle sizi ağırladığımız için memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Nasılsınız, iyi misiniz? Teşekkür ederim, İstan... daha fazla

Adresler

Hizmetler

Hakkımda

Hakkımda

Prof. Dr. Burak Tatlı ile yapmış olduğumuz röportaj:

Merhabalar Hocam, öncelikle sizi ağırladığımız için memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Nasılsınız, iyi misiniz?

Teşekkür ederim, İstanbul’un karmaşasında olabildiğince iyiyim.

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Tabi, evliyim ve 3 çocuğum var. İzmir Atatürk Lisesi’ni yatılı okudum, Üniversite sınavında ilk tercihim olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümü’nü kazanarak İstanbul’a geldim. Aslında tıp öğrenciliği hayatımın ilk 4 yılında oldukça başarısızdım, daha çok dağcılık sporu ile ilgileniyordum. Ancak daha sonra tekrar doktor olmaya karar vererek arkadaşlarımın yardımı ile mezun oldum. Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda ani bir karar değişikliği (el cerrahı olmak istiyordum) ile İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Kliniği’ni tercih ettim. Sonrasında çok sevdiğim çocuk hekimliği ve yine aynı fakültede Çocuk Nörolojisi yandalı eğitimimi tamamladım. Amerika ve İngiltere’de çocuk yoğun bakım ve epilepsi merkezlerinde çalıştım. Halen İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Nörolojisi Bilimdalı’nda öğretim üyesi olarak çalışıyorum.

Vaktinizi oldukça iyi değerlendirmişsiniz. Peki hocam size göre hekimlik nedir? Neden hekim olmayı seçtiniz?

Zor durumdaki insanlara yardım etmek, acılarını hafifletmek onları yaşamda tutmaktır.

Yoğun olmanıza rağmen işinizden memnunsunuz. Peki bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?

Mesleğim ile gurur duyuyorum. Özellikle bebekler ve çocuklar ile ilgilenmeyi onları Allah’ın izni ile iyileştirmekten çok büyük bir mutluluk duyuyorum.

Sizce hekim olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir? Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?

Çocuk nörolojisi verdiğiniz kararlar ile geri dönüşümsüz etkilere yol açabilen bir alan. Özellikle acil ve yoğun bakım şartlarında çok ağır /riskli tedavi planları yapmanız gerekebiliyor. Bu kararlar neticesinde bir çocuğun, bebeğin tüm geleceği etkilenebiliyor. Bir yandan onların acılarını, kaygılarınızı hissetmeniz gerekir, bir yandan da tüm bilgi ve deneyimlerinizi soğukkanlı bir biçimde kullanarak bu acıları hafifletici çareler bulmanız gerekir. Bu oldukça karışık duygular sizi duvardan duvara vururken en doğru yolu bulmak oldukça yıpratıcı oluyor.

Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?

Burada spesifik bir olay anlatmak istemiyorum ama çocuk hekimi olarak hayata tutunmaya çalışan bir bebekle göz göze gelmek onun elini tutarak Allah’ın izniyle seni kurtaracağım demek (içimden diyorum!) ve sonrasında başarmak hayatta alabileceğim en büyük ödül.

Bize alanınızda yaptığınız çalışmalardan biraz söz eder misiniz?

Epilepsi (sara) hastalarında klasik tedaviye yanıt vermeyen dirençli hastalarda yenilikçi tedavi uygulamaları, fetal nöroloji (anne karnında nörolojik sorunları olan bebekleri tespiti ve bunların doğum sonrası takibi, riskli yenidoğan bebeklerin erken dönem değerlendirmesi, erken dönem hipoksi (oksijensiz kalma) stroke (inme) gibi beyin dokusunun etkilendiği hastalıklarda erken dönemde beyin plastisitesi (beynin etkilenmeyen bölgelerin, hasarlı bölgelerdeki görevleri üstlenmesi) tedavi yöntemleri. Otizmde nörolojik değerlendirme ve tedavi. Baş ağrısı-migren, multiple skleroz ve nörodejeneratif hastalıkların takibi ile ilgili çalışmaların yanında Çocuk nörolojisi alanında kitap çalışmalarım var.

Gördüğümüz kadarıyla yoğun bir doktorsunuz, tedavi için başka şehirlerden gelen hastalarınız oluyor mu? Şayet oluyor ise, bu hastaların tedavilerini ve sonrasındaki takiplerini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Evet yurtiçi ve yurt dışından çok sayıda takip ettiğim hasta var. Telefon ve internet üzerinden takip edebiliyorum

Peki hocam, verdiğiniz değerli bilgiler için, güzel sohbetiniz ve bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Son olarak hastalara yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

Benim hasta grubumun yaş itibari ile bu yazıyı okuyabileceğini sanmıyorum ama anne babalarına tavsiyem, umutlarını kaybetmesinler.
Çocuklarımız bize Allah’ın bir hediyesidir bizle beraber oldukları sürece onları yanınızdan ayırmayın sımsıkı sarılın.
Son söz kimse hasta olmasın.Çocuk Nörolojisi ve Gelişimsel Nöroloji konularında çalışmaktayım

Mesleki Üyelikleri
-Çocuk Kardiyoloji Derneği
-Çocuk İnfeksiyon Hastalıkları Derneği
-Çocuk Yoğun Bakım Derneği
-Çocuk Nörolojisi Derneği
-Epilepsi ile Şavaş Derneği

Mezun olunan okullar

 • İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi - Tıp Doktoru, 1996
 • İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi - Nöroloji Uzmanlık, 2001
 • İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi - Yan Dal İhtisas - Pediatrik Nöroloji, 2004
 • İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi - Doçentlik Ünvanı, 2006
 • İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi - Profesörlük Ünvanı, 2012
 • İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi - Yan Dal İhtisas - Gelişimsel Pediatrik Uzmanlığı, 2012
daha fazla

Deneyimler

 • İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD Baş asistan 1996-2000
 • İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Nörolojisi Bilimdalı 2000-2014

Hasta görüşleri

Görüş ekle
 • çok memnunum

  13 aylık oğlum var 6 ay önce burak beyi internet sitesinden buldum ve oğlumu götürdük 4 ilaç kullanıyordu ilaçlara rağmen nöbetler oluyordu doktorumuzdan allah razı olsun çocuğum 1 ilaç kullanıyor ve nöbetleri çok azaldı allah kimsenin evladıyla sınamasın har keze tavsiye ederim hislerimi yaşadığım günlerimi bir ben bilirim birde Rabbim bilir burak beye çok teşekkür ederim

 • çok memnunum

  2.5 aylık oğlum var. 2 günlük bebeğim penisilin alerjisi nedeniyle travma yaşadı. kalbi durdu ve 13 gün yoğun bakımda kaldık. ve sonrasında doktorlar durumu havale önleyeci ilaçlar kullandırmaya başladılar. 2 ay boyunca oğlumun yaşadığı tatsız neden dolayı kasılmalarını karadenizde prof, doktor, docent kim varsa nöbet olarak gördü. üniversite çocuk norolojisinde 4 gün yattık ilaca devam diyip yolladılar. bu süre de türkiye de aramadığım doktor kalmadı ve burak beye karar kıldık. muayane için yanına gittik nisan ayında. ilk yapılan testleri eeg leri ve oğlumu muayane ettiği zamanki kararlı yüz ifadesi ve güven veren ses tonu bile bize yetti. bu nöbet değil demesi bize dünyaları verdi. tekrar eeg ve tahliller istedi ve sonucunda ilacı 1 ay içinde kesiyoruz. o kadar doktor karadeniz de bizi 2 ay boyunca karanlıkta bıraktı. gecemiz gündüzümüz karışmıştı.O gün burak beyin kliniğinden çıktığımız akşamı ilk defa eşimle rahat bir uyku uyuduk Allah Burak beyden razı olsun. Kontrollere şimdi umutla ve güvenle gideceğiz. Allah sizin gibi doktorları korusun Burak bey Çok teşekkürler... Oğlumuz Selim Şenel artık önce Allah sonra sizin sayenizde hayata daha güvenle tutuanacak inş...

 • çok memnunum

  Ben ise diyecek bir şey bulamıyorum.. Bunun karşılığı olamaz Allah Burak bey i de ailesi ve sevenleriyle dünya ve ahiret hayatında en güzel muameleyle yaşatsın.. Benim hayata dönmem onunla olmuştur.. Yaşayan anlar.. Tşk ler..

 • çok memnunum

  cenn gökceada ömerin annesiyim bende burak beyden çok memnunum biz 7aylık tan beri tedavi ğörüyoruz şuan tedavimiz suruyor

 • çok memnunum

  Tam 1bucuk yil once arastirmam sonucu Burak beyi buldum...Rabbime binlerce sükürler olsunki hayatim kabusa dönüsmukkeb gecem gunduzum korku dolu gecerken cocuguma her an birsey olucak korkusu yasarken o gunleri ne kadar yazsam anlatamam anne olarak her anim korku doluydu uykusuz geceler gunler gecirdim aglama krizlerine girdigim kafayi yiyecek oldugum zamandi Binlerce sukurler olsunki Burak beyi internette arastirip buldum eski dr mizi biraktim...ilac deneme surecinden sonra bir ay sonra nobetlerimiz kesildi cok sukur hala o ginler aklima geldikce kalp atislarim Hizlanir..Burak bey den Rabbim razi olsun 1bucuk yildir nobetlerimiz kalmadi insllahda bir daha olmaz herkeze tavsiye ederim..bende bu yorumlardan etkilerek bulmustum Burak beyi ne kadar ovseler azdir doktorumuzu.

 • çok memnunum

  Ben çınar Mahmut un annesiyim. Oğlum 2,5 yaşında serebral palsi hastası. Bir çok doktora gittikten sonra site aracılığıyla bugun prof.dr. Burak tatlıya gittik ve en sonunda eve mutlu bir şekilde dönebildik. Allah razı olsun kendisinden. Oğluma ilk etapta vitamine dayalı bir ilaç,verdi. Onu kullanmaya başlayacağız. Kendisine güveniyoruz. Emin ellerde olduğumuzu düşünüyorum. Her şeyden öte konuşma tarzıyla bizi diğer doktorlar gibi umutsuzluğa düşürmedi. Şimdi Bi umudumuz ve gücümüz var. İnşallah her şeyin üstesinden gelebilceğiz. Herkese tavsiye ederim. Allah hocamıza sağlık versn, Allah razı olsun.

 • çok memnunum

  Burak Hocamı 2012 yılından beri tanıyorum kızımın 2. ateşli havalesinde çocuk doktorumuzun(sinan tüfekçi) ''alanında en iyi hoca''tavsiyesiyle kendisine gittik ve hem tedavisi hem alakası hem de insanlığıyla mütiş bir insan,müthiş bir tıp doktoru.Önce Allaha sonra kendisine güvendik ve şuana kadar hiç bir problemimiz olmadı. Kendisine burdan da teşekkürlerimi sunuyorum her aradığımda mail attığımda mesaj attığımda ulaşabildiğim nadir doktorlardan.Ayrıca alanında çok çok başarılı değerli bir hoca.herkese çocuk nöroloji konusunda tek tavsiye edeceğim doktor.

 • çok memnunum

  burak hoca sen ne iyi zamanda çıktın karşımıza 3 sene önce tanıştık konuşma ve yürüme sıkıntısı çeken kızıma olmadık tanılar koyup bizi üzüntüye boğan doktorlara inat tüm tetkikler sonucunda merak etmeyin hiç birşeyi yok kızımızın en geç 4 yaşında konuşur demişti gerçekten şimdi bülbül kesildi verdiği tamamen vitamine dayalı ilacımız sayesinde uykularımız düzene girdi. gözünüzü kırpmadan güvenebileceğiniz nadir doktorlardan.

 • çok memnunum

  9 yıldır epilepsi tedavisi gören kızımın şu andaki doktorudur.İlk 7 yıldır başka bir prof. hocaya gidiyorduk, tedavi son zamanlarda işe yaramıyordu ve ilaçlarımız çok artmıştı.Öyle ki, günde 6,5 adet ilaç alıyor, 3 farklı ilaç çeşidi kullanıyor ve nöbetlerimiz devam ediyordu.Nöbetler, parsiyeldi , kısa süreliydi ve sadece uykuda belli belirsiz oluşmasına rağmen bu kadar çok ilaç almamız nedeni ile en çok ilaçlaın yan etkilerinden çocuk etkileniyordu.Radikal bir karar vererek tamamen önsezilerime dayanarak bu dr. u bırakarak, Burak Bey e geldik, son 1,5 yıl süre içerisinde bütün epilepsi ilaçlarını bize bıraktırdı ve günde sadece 2 ilaç alarak tedaviye devam ediyoruz.Burak Bey e teşekkürlerimiz sonsuz.

 • çok memnunum

  yıllardır çocuğumda ne olduğunu öğrenemedik bir sürü tetkik ve birçok hoca gördü. gecen ay Burak hoca otizm tanısı koydu. aslında şüpheleniyorduk ama konduramıyordu. Çalıştığım şirket vasıtası ile amerikaya gittik. Amerikadaki doktorlar Burak hocanın tanısının doğru olduğunu ve tedaviye onunla devam etmemizi önerdiler. Biz artık paramızı anlamsız testler ve tedavi kürlerine vermiyoruz. Sadece Burak hocanın yönlendirmelerine uyuyoruz

 • çok memnunum

  Benim oglum 2 kere havale gecirdi. Hayatim kabusa donmustu. Burak hocayla tanistim. Allah ondan razi olsunki derdimize deva oldu. Oglum 6 yasina geldi. Hala emin ellerdeyiz. Ne zaman arasam. Hep yardimci olur her konuda.. Allah eksikligini gostermesin.

 • çok memnunum

  Erken doğan bebeğimiz uzun yoğun bakım dönemi sonrası, riskleri değerlendirme amacı ile hocaya geldik, detaylı değerlendirmesi sonrası erken teşhisi sayesinde ileride kızımızın başına gelecek sorunları erkenden çözmemize yardımcı oldu. çok teşekkür ederiz, Aleyna önce Allah'ın sonra sizin sayenizde yürümeye başladı..

 • çok memnunum

  benim kızım 5 aylıkken nöbet geçirmeye başladı tüberoskleroz+epilepsi tanısı kondu ilaç tedavilerine başlandı fakat nöbetleri bir türlü durmadı.bizde başka bir doktor arayışına girdik kendi doktorumuzun tavsiyesi ve araştırmalarımız sonucu burak hocaya ulaştık bize farklı ilaç tedavilerine başladı ve birkaç gün sonra kızım nöbet geçirmemeye başladı Allah razı olsun yaklaşık günde 20 kere nöbet geçiren kızım şuan 7 aylık ve 2 aydır hiç nöbet geçirmedi ve geçen hafta çektirdiğimiz eeg sonucu mükemmel çıktı normal bir beeğinki nasılsa bizimkide öyle çıktı burak hocaya çok teşekkür ediyoruzzz....

 • çok memnunum

  Burak hocaya gidene kadar bir çok hastanedeki çocuk doktorlarını doktor olarak görüyoduk ama artık göremiyoruz..burak hocadan sonra kendimizi artık emin ellerde hissetmeye başladık....O gerçekten bi doktorrrrrrrr

 • çok memnunum

  Hem bir çocuk doktoru ,hem de çocuğunu Burak bey e muayeneye götürmüş bir anne olarak söyleyebilirim ki İstanbul'da ulaşabileceğiniz en iyi Çocuk Nörolojisi hekimidir.Hekimliğinin yanısıra (bence çok önemli bir unsur) çok iyi bir insandır.Hipotonik(Gevşek) bir bebek olan çocuğumun ismini vermek istemediğim bir kaç Nöroloji uzmanı abla ve abime götürdüm.Kendimde bir çocuk doktoru olarak yapılabilecek tüm tetkikleri yaptırdım.Malesef en son Burak abi ye gittim.(En başta gitmiş olsam 1 ay kabuslarla uyandığım korkunç 1 ay geçirmiş olmayacaktım.) Gözümün içine o kadar kendinden emin 'Evet,sahiden hipotonik..Ama 2 yaşında çakı gibi olcak.Bu geçici hipotonisite.' dedi.Çocuğum şimdi 20 aylık,çakı gibi:))

 • çok memnunum

  doktorumuz burak bey yaklaşık üç yıldır kızımın tedavi ve hastalık sürecini takip ediyor ve bu yıl nöbet sayımız hemen hemen bitti diyebilirim daha iyi olacağımızada inanıyorum bir çok tanıdığıma tavsiye ettim doktorumuza kütahyadan sevgi ve saygılar feyza &canan şentürk.

 • çok memnunum

  biz ankara hacettepe olmak üzere antep mersin ve antakyada toplamda 3 prof ve bir doçente gittik sadece ve sadece ilaç arttırımına gittiler hastalığın nedenini doğru düzgün araştırmadılar allah burak hocadan razı olsun ilk muayenede verdiği bir vitamin hapıyla çocuğumuz kendine geldi o günden beridir havale geçirmedi. herkese tavsiye ediyoruz. allah burak hocadan razı olsun...

 • çok memnunum

  Burak Beyi daha önce Çapa dan tanıyorduk, asistanlar hastaları ona danışıyordu..tanımızıda o zaman koydu..Allah ın izni ile çocuğumuz şifa buldu. kendisine teşekkür ederim.

  DOKTORUN CEVABI:

  Prof. Dr. Burak Tatlı ( 13 Aralık 2014)

  Ayşe'yi sağlıklı görmek beni de çok mutlu ediyor.

 • çok memnunum

  Burak beyi bize allah gönderdi. 2 yıldır gezmediğimiz hoca kalmamıştı. Oğlumuza ilk muaynede tanı koydu. Başarılarının devamını diliyoruz.

 • çok memnunum

  biz burak hocayı tavsiye üzerine bulduk.Gerçekten çok iyi bir doktor.Onu tanıyan herkes burak hoca dediyse doğrudur diyor.

 • çok memnunum

  Yıllardır kimsenin durduramadığı nöbetlerimiz verdiği ilk ilaç ile durdu 9 aydır nöbetimiz yok kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Bu doktoru değerlendirin ve sebebini belirtin