Doç.Dr.

Alper Çelik

Genel cerrahi, Metabolik cerrahi

Randevu Hattı: 0 850... numarayı göster

Alper Çelik ile yapmış olduğumuz röportaj: Merhabalar Hocam, öncelikle sizi ağırladığımız için memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Çok teşekkür ediyorum. Hocam öncelikle... daha fazla

Adresler

Hizmetler

daha fazla

Hakkımda

Hakkımda

Alper Çelik ile yapmış olduğumuz röportaj:
Merhabalar Hocam, öncelikle sizi ağırladığımız için memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz.
Çok teşekkür ediyorum.
Hocam öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?
Elbette, 1975 yılı Aksaray doğumluyum. Çocukluğum Hatay’ın İskenderun ilçesinde geçti. Lise yıllarında yavaş yavaş cerrah olma ideali kafamda şekillenmeye başlamıştı. Yani tıp fakültesini kazandığımda da fakülteye cerrah olmak için girdiğimi biliyordum ve hep bu yolda ilerledim.
Peki bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?
Aslında tüm branşların tek bir hedefi var. İnsanları tedavi etmek ve onların yaşam kalitelerini arttırmak ama benim gönlümde cerrahinin yeri hep ayrıydı. Cerrah olmayı istememin en büyük nedenlerinden biri sorunu direk görüp ona direk müdahale edebiliyor olmak belki de. Çünkü cerrahsanız aslında cephedesinizdir ve sorunla yüzyüzesinizdir. Gerisi sizin teknik kabiliyetiniz, el beceriniz ve hastalıkla ilgili bilgi ve deneyiminize bağlıdır.
Sizce hekim olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir? Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?
Hekimlik adanmışlık isteyen bir süreçtir. Bir meslekten öte, bir yaşam tarzıdır. Ben daima hastalarını dinleyen ve anlamaya çalışan bir hekim olmaya çalıştım. Ancak, son üç yıllık sürede yaşadıklarım bana önümüzde aşılması gereken çok önemli önyargılar olduğunu öğretti. Zaten, hayatın her alanında radikal fikirlere “hayır” demek “evet” demekten çok daha kolay ve emniyetlidir. Ancak, işin içinde farklı beklentileri olan arkadaşlarımız da var maalesef.
Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?
Ben 2007 yılını TÜBİTAK bursu ile Japonya’da ileri cerrahi eğitimi için geçirdim. Bu sürede 2 adet PhD projesi tamamladım. Kısaca deneysel farklı fare modellerinde kilo kaybı mekanizmaları üzerine çalıştım. İlk modelimi oluşturmak iki ayımı aldı. Hayvan laboratuarı ile ana laboratuar arasında ortasından dere geçen 500 metrelik bir mesafe vardı. Ben modeli oluşturduğum fareleri bisikletimin selesine koyup derenin kenarından geçmekte iken fareler köpük kutuyu açıp üzerime sıçradılar. Tabii bisikletle beraber devrildim ve fareler de dereye kaçtı. Tişörtümü çıkarıp, kollarını bağladım ve fareleri tişörtüme ve ceplerime doldurmaya başladım. Bir yandan ağlıyor, bir yandan da fareleri toplamaya çalışıyordum. Dere kenarındaki tarlada çalışan çiftçiler gelip yardım ettiler. Zaman kaybetmemek için yarı çıplak üstüm başım çamur içinde laboratuara gidip deneyi tamamladım. O günden sonra hem hastane hem de laboratuarda insanların bana karşı davranışları değişti herkesin bu duruma karşı çok büyük saygı duyduğunu gözlemledim.
Metabolik Cerrahi alanında çalışmalar yapıyorsunuz, bize yaptığınız bu çalışmalardan biraz söz eder misiniz?
Metabolik Cerrahi’nin kelime anlamı herhangi bir metabolik bozukluğun ameliyat yöntemleri ile tedavi edilmesi. Klinik pratikte Metabolik Cerrahi dendiğinde akla gelen ise Tip 2 diyabetin cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesidir. Bu uygulamalar metabolik sendromun diğer bileşenlerini de (yüksek tansiyon, obezite, kolesterol ve trigliserid yüksekliği, uyku apnesi) kapsar. Bizler yaptığımız tedavinin sonuçlarını bilimsel platformlarda anlatmaya çalışıyoruz. Bunun dışında Metabolik Cerrahi Derneği ile artık tüzel bir kimlik sahibiyiz, benzeri dernekler ve kurumlarla da etkileşim içerisindeyiz. Biz ortaya çıkan bu sonuçla ilgili farkındalık yaratma gayreti içerisindeyiz. Benim tek başıma girdiğim bu yolda şimdi otuzun üzerinde insanın emek verdiği bir kliniğe dönüştük. Kliniğimizi hastalarımızla empati kurarak onların ihtiyaçları doğrultusunda yeniledik. Bu tedaviyi dünyaya anlatacak ve tanıtacak olan Metabolik Cerrahi Anıtı’nı hastanemizin bahçesine diktik. Tedavi sürecini geniş kapsamlı olarak takip ediyoruz. Hastaların ameliyattan sonraki psikolojik değişimlerinden uykularındaki değişime kadar her şeyi takip ediyoruz. Çünkü tip 2 diyabet her hastada kendine özgü ilerliyor. Bizim internet sitemize giren herkes sonuçlarımızı şeffaf bir şekilde görebiliyor. Metabolik Cerrahi Akademisi isimli internet sitemiz ile meslektaşlarımıza bilimsel platformda Metabolik Cerrahi’yi her yönüyle anlatıyoruz. Daha da yapmamız gereken çok şey var açıkçası.
Gördüğümüz kadarıyla yoğun bir doktorsunuz, tedavi için başka şehirlerden gelen hastalarınız oluyor mu? Şayet oluyor ise, bu hastaların tedavilerini ve sonrasındaki takiplerini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Bizim başka şehirler bir kenara, başka ülkelerden gelen hastalarımız var. Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Irak, İran ve Romanya gibi yakın çevremizden gelen hastaların yanı sıra Amerika’dan, Yeni Zelanda’dan gelen hastalarımız var. Yurtiçinden gelen tüm hastalarımızın takiplerini hastanemizde gerçekleştiriyoruz. Yurtdışından gelen hastaların takipleri de büyük oranda hastanemizde gerçekleşiyor. Gelemeyen hastalarımıza bir kontrol tahlili listesi gönderiyoruz, onlar da tahlilleri yaptırıyor ve sonuçları bize gönderiyorlar ama ideal olan tüm sürecin burada gerçekleşmesi.
Peki hocam, verdiğiniz değerli bilgiler, güzel sohbetiniz ve bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak hastalara yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?
Tip 2 diyabet çok yönlü ve dinamik bir hastalık. Bizim öncelikle hastalığa yakalanma riskini azaltmamız lazım. Zira, tıbbın her alanında aslolan koruyucu hekimliktir. Ancak, günümüz gıda teknolojisi bunu hemen hemen imkânsız kılıyor. Bizim ulusal mücadele planlarına ihtiyacımız var. Buna ilaveten hastalarımızın diyabet gerçeği ile tanışması ve bilgilendirilmeleri lazım. Bir diğer önemli nokta hekim arkadaşlarımızın tip 2 diyabetin Metabolik Cerrahi yöntemleri ile ilgili bilgilenmeleri gerçeğidir. Kısacası, daha yapılacak çok iş ve kat edilmesi gereken çok mesafe var.
Doç. Dr. Alper Çelik

Mezun olunan okullar

 • Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, 1993-2000
 • Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2000-2004

Bilinen diller

 • İngilizce
 • Almanca
 • Japonca

Deneyimler

 • Universal Taksim Alman Hastanesi, Metabolik Cerrahi Ünitesi, 2011
 • Universal Hospitals, Yeni Yüzyıl Üniversitesi, 2010
 • Sao Paolo Sao Camilio Hospital, 2008
 • Saitama Medical Center of Jichi Medical University, Clinical and Research Fellow , 2007
 • Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Öğretim Üyesi, 2005-2010
daha fazla

Hasta görüşleri

Görüş ekle
 • çok memnunum

  hayatıma format atıp yeni hayatıma döndüren alper hocama binlerce tşkkür ederim yeni hayatımda ne şeker nede kilo problemim kaldı şekerim 250 den 90 lara kilomda 118 den 88 indi daha nasıl bir sonuç olabilir

 • çok memnunum

  Beni tekrar hayata yeniden döndüren Alper Hocama ve bütün ekibine çok teşekkür ederim. Şeker hastalığım bitti fazla kilolarımdan kurtuldum, özgüvenim yerime geldi. İkinci baharımı yaşıyorum sayesinde.

 • çok memnunum

  Alper hocam annanenim uzun yıllardır hayatını karartan şeker hastalığını uyguladığı cerrahi teknik ile çözüme kavuşturdu. Annanem artık çok daha konforlu bir hayat sürüyor. Umarım Alper hoca çk daha fazlayı bu illet hastalıktan kurtarır.

 • çok memnunum

  ben bir doktor olarak ona güvendim ve tedavimden son derece memnunum , bugün 2 porsiyon baklava yedim... bu yorumu bir meslektaşım için üste para verseler yazacağım aklıma gelmezdi ama sağol alper hoca... varol...

 • çok memnunum

  oncelikle bu basarinizdan dolayi sizleri kutluyorum ve tesekur ediyorum boyle bir tedavi yapmaniz tum insanlar icin guzel benim annem seker hastasi ve durumu iyi deyil size ulasmak ve sizlerle gorusmek isterim annem dul ve tek yasiyan bir bayan sizlerinde yardiminizi bekliyorum saygilar selma koc

 • çok memnunum

  DOKTORU MEDYA KANALINDAN DUYDUM VE ONDAN TEDAVİ OLDUM.ŞUANDA ŞEKERİM NORMAL HERKEZE TAVSİYE EDERİM.

Bu doktoru değerlendirin ve sebebini belirtin

Hasta soruları

 • SAYIN ÇELİK , ( ıDiabetes melitus (E10- E14) .E11.5 İnsülin bağımlı olmayan diyabetes mellitüs, periferik dolaşım komplikasyonuyla birlikte ve insülin kullanan tip 2 Diabetes melitus strip kullanım ) Oğlum bu raporla 1 yıldır insülin kullanmaya başladı şimdi 18 yaşındaı günde 4 kez insülin yapıyor Metobolik Cerrahi ile bu hastalıktan kurtulabilme şansı var mı? Mümkün olan en kısa sürede cevaplandırmanızı rica ediyorum Saygılarımla

  22 şubat 2013
 • Ben 15 yaşındayım .Şeker hastasıyım ameliyat olmak istiyorum fakat sadece tıp2 lere yaplıcagını duydum. bende ameliyat olabilirmiyim

  22 şubat 2013
 • 10 yaşındaki çocuğum tip 1 şeker hastası amelayatı mümkünmü bilgilendirirseniz seviniriz

  02 mart 2013
 • canım hocam size ne sorulur ki bilmem özlemin ne olduğunu açıklarmı sın çünkü bizler seni çok mu ama çok özledik tokat gop üni.hast.--- --- sizler yoksunuz ama simanız sevginiz hiç bir zaman yok olmayacak seni seven --- ---

  03 mart 2013
 • Doktor bey size özel bir soru sormak istiyorum. Şeker hastalığı yüzünden cinsel olarak problem yaşaktayım. Ameliyattan sora cinsel olarak düzelme oluyor mu ?

  04 mart 2013
 • tip 1 diyabet 8 yaşında oğlum 3 senedir diyabet hiç komaya girmedi.şuan 3 haftalık hamileyim kordon bağı oğlumu diyabeyden kurtara bilirmi ne yapmalıyım hastaneye gelebilirim lütfen bana ulaşın sizinle konuşmak isdiyolrum yardım edin lütfen

  29 eylül 2013
 • annem 15 yıldır şeker hastası önce insülinle l devam ettik ssonra CBÜde bilgin bey hapa dönüşü sağladı buşekilde13 yıl devam ettik şeker seviyesi sürekli yüksek olmaya başlayınca 8ay önce tekrar 8aydır insülin kullanıyoruz annem 75 yaşında sizin ameliyatla bu hastalığı iyileştirdiğinizi TVden öğrendim ben CBÜ de ingilizce hocasıyım annemi iyileştirmeniz için ne öneriyorsanız yaparız selamlar

  29 eylül 2013
 • Tip 2 şeker hastasıyım. Ameliyat olmak istiyorum ve ameliyat hakkında bilgi istiyorum..

  29 eylül 2013
 • 125 kg seker hastasiyim.. amaliyat fiyatini ögrenecektim ... ben almanyadan ariyorum tesekkürler

  16 kasım 2013
 • Merhaba..Annem 54 yaşında 12 yıldır şeker hastası.Ve hayata küsmüş durumda :( Şekeri ilk senelerde 150 lerdeydi ve şimdi yaklaşık 4 5 senedir şeker seviyesi 200-280 arası değişiyor..kendini hiç iyi hissetmiyor.Günde 4 kez insülün kullanıyor.Alper hocam bize geri dönüş yaparsanız cok memnun oluruz.Size annem ameliyat olmak istiyor.Tip 2 şeker hastası.Cevabınız için şimdiden cok teşekkürler.

  27 kasım 2014
 • dr bey ben 27 yaşında 15 yıllık diabetli hastayım.7yaşında 1oğlum var şu an 8 aylık hamileyim.ameliyat için sizinle görüşmek istiyorum.geri dönerseniz sevinirim.

  27 aralık 2014
 • Ben 8 senedir şeker hastasıyım yaşım 49 bu ameliyat şeker hastalığını geçiriyormuş ve benim ürem yüksek ben ssk emeklisiyim bu ameliyat benim için ideal mi bana yardımcı olurmusunuz ??

  28 ocak 2015
 • HOCAM, ANNEM DİYABET HASTASI HAP VE ENSÜLİN KULLANMAKTA . AMELİYATTAN ÇOK KORKUYOR. TV KANALLARI VE MEDYADA SİZİ ÇOK TAKİP ETTİM BAŞARINIZI TAKDİR EDİYORUM. ACABA ANNEMİN AMELİYAT MALİYETİ NE OLUR. ŞEKER HASTALIĞINDAN ÇOK ÇEKTİ ARTIK BU AÇIYA BİR SON VERMEK İÇİN SİZİ BULDUM. ANNEME YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. AMELİYAT ACIK MI KAPALI MI OLUYOR.

  09 şubat 2015

Soru sorun

Sorunuz (isminiz gözükmeden) doktorun profilinde yayınlanacak