Eniyihekim.com

Prof. Dr. İ. Oğuz Kara

Hasta Değerlendirmeleri + Bu Doktora Yorum Yazın
İş bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili doktorun doğrudan veya dolaylı emri, talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili hasta tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Bu web sitesinin temel amacı sağlık alanında kamuoyunun daha iyi bilgilenmesini sağlamaktır. Eniyihekim.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.
Doktor hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır.
  • ALi CAKMAK tarafından:
    Oguz hocam esim FAdime CAKMAk 'a gostermis oldugunuz ilgi ve hassasiyetten dolayi sizlere cok tesekkur ediyorum.Hastalara yaklasiminiz mukemmel ve son derece rahatlatici bilgilendirici.Mesleginizdeki basarinizin devamini diliyorum.
Doktor hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır.
1 kişi Prof. Dr. İ. Oğuz Kara için değerlendirme yapmış
  • Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi - Doç. Dr.
  • Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi - Profesörlük Ünvanı
  • Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi - Tıbbi Onkoloji Uzmanı
  • Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi - İç Hastalıkları Uzmanı
  • Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi - Tıp Doktoru
  • Kemoterapi (Yıllık operasyon)
Çalıştığı Kurumlar
İsmail Oğuz Kara Muayenehanesi, Adana (Muayenehane)
0– devam (2014 yıl)
Adres : 0322 226 9 226 -
Yatak Sayısı : Belirtilmemiş Açılış Yılı : Belirtilmemiş Çalışan Sayısı : Belirtilmemiş
Park Yeri : Var Kurum Tipi : Muayenehane  
Anlaşmalı Kurumlar :
Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi, Adana (Tıp Fakültesi)
Doktor,
Adres : BALCALI YÜREĞİR
Tel : 322 3386060
Fax : 3386901
Yatak Sayısı : 1116 Açılış Yılı : Belirtilmemiş Çalışan Sayısı : Belirtilmemiş
Park Yeri : Belirtilmemiş Kurum Tipi : Tıp Fakültesi  
Anlaşmalı Kurumlar :
Eğitimi
Tıbbi Onkoloji Uzmanı 2002 - 2005
İç Hastalıkları Uzmanı 1996 - 2002
Mesleki Deneyim
Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi (Doçent Doktor)
Ocak 2007 - Aralık 2013
Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi (Yardımcı Doçent Doktor)
Ocak 2006 - Aralık 2007
Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi (Tıbbi Onkkoloji Uzman Doktoru)
Ocak 2005 - Aralık 2006
İhtisası
Doktorun uzmanlığıyla alakalı prosedürler
Doktorun uzmanlığıyla ilgili hastalıklar
Üye Olduğu Dernek ve Kuruluşlar
Tıbbi Onkoloji Derneği
Anadolu Tıbbi Onkoloji Derneği
Çukurova Meme Derneği (Adana Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi)
European Hematology Association (EHA)
European Society for Medical Oncology (ESMO)
Yabancı Dilleri
İngilizce

  Prof. Dr. İ. Oğuz Kara ile yapmış olduğumuz röportaj

Merhabalar Hocam, öncelikle sizi ağırladığımız için memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Nasılsınız, iyi misiniz?

Teşekkür ederim, çok iyiyim. Sizler de iyisinizdir umarım. Konukseverliğiniz için de özellikle teşekkür etmek isterim, aslında yoğun bir çalışma temposu içinde böyle molalar vermek bazen gerekiyor, hele güzel de bir sohbet olunca.

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben Konya’da doğdum ve lise eğitimimin sonuna kadar da orada yaşadım. Daha sonra Hacettepe Tıp Fakültesi’ni kazanınca üniversite eğitimim boyunca Ankara’da yaşadım. Tabi ki bizde sınavlar insanların yaşamlarının dönüm noktasında her zaman belirleyici olmuştur, ben de TUS(Tıpta Uzmanlık Sınavı) sonucu Çukurova Üniversitesi’nde İç Hastalıkları eğitimi almak üzere Adana’ya yerleştim ve hayatımda yeni bir sayfa açtım ve halen de o sayfa açık olarak devam ediyor. İç Hastalıkları Eğitimi sonrası ikinci bir üst ihtisas olarak Tıbbi Onkoloji eğitimini tamamladım ve sonra da akedemisyenlik hayatı başladı ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nde halen devam etmekteyim. Ha bu arada tabi ki özel hayatta da bir devamlılık söz konusu doktor bir eşim ve doktor olmak istemeyen bir kızım ve bir oğlum var. Bunu özellikle söylüyorum zira çalışan anne-babanın çocuğu olmak zor ama doktor çocuğu olmak çok da zor olsa ki her ikisi de bize bakarak “biz doktor olmayacağız!” diye şimdiden karar vermişler..Düşünüyorum da onlar da az cerememizi çekmemişler.

Vaktinizi oldukça iyi değerlendirmişsiniz. Peki hocam size göre hekimlik nedir? Neden hekim olmayı seçtiniz?

Aslında hekimliği çok da bilinçli olarak seçmedim ama fakülteyi kazandıktan sonra da bir o kadar da sevdim doktorluğu. Üniversite tercihlerim arasında 6. sıradayadı Tıp Fakültesi. Benim ilk okul 3. sınıftan beri olmak istediğim şey bir “makine mühendisi” idi ama sonuç çok ama çok farklı oldu… Esas sorunuza gelince; hekimlik dürüstlüğü ve her şeyden önce vicdan sahibi olmayı gerektiriyor. İki erdemden uzak iseniz sıkıntı var demektir. Hasta hakkında karar vermenizde çok belirleyicidir aslında. Ama tabi ki bu kararları verirken de elinizde yeterince malzemenizin olması gerekir ki bu da kesintisiz “araştırma, okuma” yani bilgi ve beceri olarak sürekli güncel kalma çabasıdır aslında. Hele de onkoloji gibi bir branşta çalışıyorsanız mutlak böyle bir çaba ve sürekli bir devingenlik içinde olmak durumundasınız. Nihayet doğadaki en üstün varlık olan insan hayatı hakkında karar verirken donanımınız yetersizse hatalı kararların verilme ihtimali o kadar yüksek olacaktır. Aslında doktorluk bir sanattır, gönül işidir desem yersiz olmaz.

Yoğun olmanıza rağmen işinizden memnunsunuz. Peki bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?

Her şeye rağmen çok memnunum ve seviyorum mesleğimi. Ama yıpratıcı mı derseniz, evet derim. Ama eski saygınlığı yok maalesef. Bunun nedeni de yapılan popülistik yaklaşımlar sonrası gelinen durum. Bir doktora şiddet benim hiç ama hiç aklıma gelmezdi, ama nedense son yıllarda çok sık karşılaştığımız olaylar haline geldi. Neden onkolojiyi seçtim? Bilinmeyeni çok olan bir alanda düşünme özgürlüğünüz ve araştırma özgürlüğünüz bir o kadar fazladır, her halde bu özelliği etkin olmuştur, diye düşünüyorum.

Sizce hekim olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir? Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?

Doktor ünvanı taşıyorsanız sadece mesai saatleri içinde değil 24 saat boyunca taşıdığınız bir etikettir aslında. Özellikle kendi branşım için bu daha da mutlak bir durumdur ki mesai sonrası telefon vs ile iletişim yani mesai devam eder bizde. Tükenmişlik sendromunun işlediği en baştaki meslektir bence. Kendine ve özellikle ailene yeterince zaman ayıramamak oldukça sıkıntılı bir durum tabi ki.

Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?

Keyiflendiren olay tek değil aslında hastalara kattığımız her bir gülümseme çok ama çok keyif verici zaten. Özellikle son zamanlarda elde edilen bilimsel gelişmeler ile gülümsemeler artıyor ve artacak da.

Bize alanınızda yaptığınız çalışmalardan biraz söz eder misiniz?

Araştırma ülkemizde ciddi bir sorun aslında . Özellikle alt yapı sorunları ve teknik donanımdaki yetersizlikler araştırma yapmaya engel. Bu da düşünme ve araştırmaya engel bir durumdur bence. Çoğu yapılan yeniden keşiften öteye gitmiyor aslında. Gerek lenfoma, lösemi, myelom gibi hastalıklar yanında kalın barsak ve meme hastalıkları üzerine çalışmalarım mevcut.

Gördüğümüz kadarıyla yoğun bir doktorsunuz, tedavi için başka şehirlerden gelen hastalarınız oluyor mu? Şayet oluyor ise, bu hastaların tedavilerini ve sonrasındaki takiplerini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Elbetteki oluyor, Adana’da çalışıyorum Hakkari, Şanlıurfa, Hatay, Mersin ve Konya’dan, hatta yurt dışından bile gelen hastalarım var. Tedavi aralıklarını dikkate alarak ya kendim yapıyorum veya yaşadığı yerde devamlılığı sağlamak amacıyla bir meslektaşımdan yardım alıyorum. Tabi mutlaka belli peryotlarda hastalarımı tekrar görüp kritik yönlendirmelerimi yapıyorum.

Peki hocam, verdiğiniz değerli bilgiler için, güzel sohbetiniz ve bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Son olarak hastalara yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

“Kanser” denildiği zaman kişilerde ilk çağrıştırdığı şey ölüm diye gözlemliyorum. Ama bir o kadar da yanlış olduğunu söylüyorum. Her alanda olduğu gibi onkolojide de çok ama çok ciddi gelişmeler var ileride daha da olacak. Hani “denize düşen yılana sarılır” diye bir laf vardır, hasta ve hasta yakınlarını söylüyorum; tedavide sizlere yardımcı olacak meslek çalışanları bizleriz, elbetteki tek başımıza davranmıyoruz, yeri geldiğinde başka branşlardaki arkadaşlarımızla toplantılarda konuşup en iyi nasıl yardımcı oluruz arayışı içinde oluyoruz. Bu nedenle çevredeki şarlatanlara hiç ama hiç yönelmesinler. Aslında en iyi tedavi yapılan hastalık erken teşhis edilen hastalıktır. Bu nedenle düzenli aralıklarla kontrollerin olması gerektiğini, tarama programlarına dahil olmalarını oldukça önemsiyorum. Bir yandan da kansere zemin hazırlayıcı, sigara başta olmak üzere, toksinlerden de uzak durmaları önemli. Sevgi ve saygı ile…
Prof. Dr. İ. Oğuz Kara

Branştaki diğer uzmanlar

Bu Doktoru İnceleyenlerin
Araştırdığı Diğer Hekimler
Prof. Dr. SEMRA PAYDAŞ
Tıbbi Onkoloji,Adana
Prof. Dr. MELEK ERKİŞİ
Tıbbi Onkoloji,Adana
Prof. Dr. BERKSOY ŞAHİN
Tıbbi Onkoloji,Adana
Prof. Dr. ERTUĞRUL SEYREK
Tıbbi Onkoloji,Adana
Doc.Dr. SİNAN YAVUZ
Tıbbi Onkoloji,
Doc.Dr. BURHAN HAZAR
Tıbbi Onkoloji,Adana
Yr.Doc.Dr. UMUT DİŞEL
Tıbbi Onkoloji,Adana
Doc.Dr. HÜSEYİN ABALI
Tıbbi Onkoloji,Adana
Uzm.Dr. AHMET TANER SÜNBÜL
Tıbbi Onkoloji,Adana
Doktorun Profilini Ziyaret
Eden Kişi Sayısı
3373
Doktoru Favori Listesine
Alan Kişi Sayısı
1
Doktor Kara’ı Arkadaşına Öner
Yükleniyor...

En son görüntülediğiniz...
* : yıldız değerlendirme tamamen Eniyihekim.com kullanıcılarının subjektif memnuniyet seviyelerinin bir göstergesidir. Hekimin tıbbi açıdan başarısının veya yetkinliğinin bir göstergesi olamaz. Bu sayfayı okuyarak kabul ettiğiniz kullanıcı sözleşmesine ulaşmak için tıklayın.
Geçtiğimiz ay,
2 milyon
hastanın doktor tercihi
yapmasına destek olduk!
Bu kurum özel bir sağlık kurumudur ve devlet sigortası kapsamında değildir!
Bu formu kullanarak alacağınız randevu sonrasında tedavi memnuniyetiniz Eniyihekim.com tarafından takip edilecektir!